Ortolan (Emberiza hortulana)

Wstęp
Mały ptak, wielkości wróbla. Gatunek wędrowny, w kraju bardzo licznie lęgowy. Migracje odbywają się w nocy. Płochliwy.
Wygląd
Dosyć smukłej budowy. Bardzo charakterystyczne żółte wąsy na pasku przyżuchwowym oraz żółty śliniak. Dziób płowo-różowy, stosunkowo długi, grzbiet dzioba nieznacznie ciemniejszy. Tęczówka oka ciemna. Obrączka oczna jasnożółta. Głowa oraz kark szarawe. Na gardle ciągnący się od podbródka żółty pas. Płaszcz szarobrązowy, ciemno kreskowany. Brzuch oraz kreskowane boki są pomarańczowobrązowe. Na szarobrązowym kuprze ciemne kreskowanie. Nogi płowo-różowe. Dymorfizm płciowy jest niewyraźny. Samce w okresie godowym mają intensywniej ubarwioną pierś, głowę oraz szeroki, szary pas na piersi. Głowa nie jest kreskowana. Samice oraz samce na jesień mają kreskowane ciemię, gardło oraz pierś. Podczas pierwszej zimy u osobników młodych głowa o ubarwieniu brązowoszarym. Gardło jest jasne, a pierś, boki intensywnie ciemno kreskowane.
Występowanie
Zamieszkuje niemal całą Europę (z wyjątkiem jej północnych krańców, krajów nadbałtyckich i Wysp Brytyjskich) do środkowej Azji. Na zimowiska migruje do środkowej Afryki, na Półwysep Arabski i do Indii. W Polsce jest licznym ptakiem lęgowym.
Biotop
Preferuje tereny rolnicze z śródpolnymi zadrzewieniami i miedzami, parki, ogrody jak również sady oraz obrzeża lasów.
Lęgi
Samica buduje gniazdo na ziemi z trawy i korzonków, wyścielone włosiem, osłonięte roślinnością. Miejscem na gniazdo są zagajniki, skraje zadrzewień. Lęgi, maksymalnie dwa w roku, rozpoczyna w maju. Składa do 5 białych jaj w różowo-fioletowe plamki. Wysiaduje je samica około 12-14 dni. Samiec w tym czasie pilnuje gniazda. Po około dwóch tygodniach od wyklucia pisklęta opuszczają gniazdo.
Pokarm
Żeruje na ziemi. Żywi się bezkręgowcami (owadami, ich jajami, pajęczakami) oraz pokarmem roślinnym (nasionami).