Orzełek włochaty (Hieraaetus pennatus)
Wstęp
Ptak mniejszy od myszołowa. W kraju skrajnie nieliczny wędrowny gatunek lęgowy, bardzo rzadko zalatujący do Polski. W locie na zakończeniach skrzydeł sześć długich „palców” tworzonych przez lotki. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
Wygląd
Dziób mocny, haczykowaty. Występuje przeważnie w dwóch odmianach barwnych: jasnej, częstszej, (biały spód, ciemny nalot na piersi, białe pokrywy podskrzydłowe w ciemne plamki, ciemne lotki) oraz ciemnej (ciemny spód, ciemne pokrywy podskrzydłowe). Zdarzają się także odmiany pośrednie. Skrzydła szerokie. Na ich spodzie klinowata plama. Ogon długi, z węższą nasadą. Spód ogona szary. Nogi żółte z czarnymi, ostrymi szponami. Dymorfizm płciowy nie jest zaznaczony. Samice są większe od samców.
Występowanie
Obszar występowania orzełka włochatego jest mocno rozproszony w związku z działalnością człowieka. Występuje od południowo-zachodniej Europy po centralną Azję. Głównie gniazduje w północnej Afryce, w Europie na Półwyspie Iberyjskim, na Bałkanach, we wschodniej części Europy oraz w Azji Mniejszej, w centralnej Azji, po Mongolię. Osobniki z populacji europejskich migrują na zimowiska do niemal całej Afryki, wyłączając tropiki i obszary pustynne. Azjatyckie orzełki zimę spędzają głównie na Półwyspie Indyjskim. Miejscami, na południowych skrajach zasięgu, orzełki są obserwowane przez cały rok.
Biotop
Orzełki zajmują różnorodne siedliska. Głównie preferują obszary lasów z różnorodnymi terenami otwartymi – łąkami, pastwiskami, rozlewiskami. Czasem wybierają również obszary suche: półpustynie i stepy. Maksymalnie występuje do wysokości 3000 m n.p.m.
Lęgi
Gnieździ się na drzewie, rzadziej na półce skalnej. Gniazdo zbudowane jest z gałęzi, a wyścielone jest liśćmi. Samica składa dwa białe jaja. Czas wysiadywania wynosi ponad miesiąc. Młode opuszczają gniazdo po 50-60 dniach od wyklucia i przez jakiś czas są jeszcze dokarmiane przez rodziców.
Pokarm
W jego diecie znaleźć można ptaki, ssaki, gady, a także owady. Pokarm chwyta przy ziemi.