Orzesznica leszczynowa (Muscardinus avellanarius)

Wygląd
Występowanie
Orzesznica leszczynowa zamieszkuje Europę. Jej zasięg rozciąga się od południowej Wielkiej Brytanii i Francji na zachodzie, po Ukrainę i zachodnią Rosję na wschodzie. Najdalej wysunięte na północ stanowiska występowania tego gryzonia znajdują się w południowej Szwecji i w Estonii. Na południu sięga Pirenejów, wybrzeży morza Śródziemnego i północnej Turcji. W Polsce spotykana głównie na południu i wschodzie kraju.
Tryb życia
Orzesznica leszczynowa zamieszkuje gęste lasy liściaste z bujnym podszytem (preferuje głównie leszczyny), zarośla, krzewiaste żywopłoty, zakrzewione skraje lasów i zagajniki. Większość czasu spędza na drzewie. Orzesznica jest zwierzęciem o aktywności nocnej. Wiedzie samotny tryb życia. Jest terytorialna. W lecie tworzy gniazdo wśród roślin podszytu. Gniazdo buduje z traw, gałązek, liści, mchu oraz kory i zlepia je śliną. Na jesień (od października do kwietnia) zapada w sen zimowy (hibernacje). Hibernuje na ziemi lub w jej pobliżu. Gromadzi zapasy pożywienia. W naszym kraju jest pod ścisłą ochroną. Wpisana jest do Konwencji Berneńskiej (załącznik III) oraz do Dyrektywy Siedliskowej UE (załącznik IV). Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC).
Odżywianie
Orzesznica leszczynowa w głównej mierze jest roślinożerna. W jej diecie znaleźć można owoce, nasiona, pędy i pąki drzew. Rzadziej pożywia się zwierzętami bezkręgowymi (owadami).