ORZESZNICA LESZCZYNOWA. Ssak. Zwierzę - orzesznica leszczynowa, orzesznica
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Gryzonie Popielicowate Orzesznica Orzesznica leszczynowa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Orzesznica leszczynowa (Muscardinus avellanarius)

Nazywana/y także: orzesznica
Orzesznica leszczynowa
Spis treści
Wygląd
Orzesznica leszczynowa jest gryzoniem. Na jej pyszczku występują włosy czuciowe. Oczy są duże i ciemne. Uszy krótkie i zaokrąglone. Ogon długi i gęsto owłosiony. Barwa sierści żółtawobrązowa. Podgardle, pierś i podbrzusze są jaśniejsze. Kończyny są krótkie.

Występowanie

Orzesznica leszczynowa zamieszkuje Europę. Jej zasięg rozciąga się od południowej Wielkiej Brytanii i Francji na zachodzie, po Ukrainę i zachodnią Rosję na wschodzie. Najdalej wysunięte na północ stanowiska występowania tego gryzonia znajdują się w południowej Szwecji i w Estonii. Na południu sięga Pirenejów, wybrzeży morza Śródziemnego i północnej Turcji. W Polsce spotykana głównie na południu i wschodzie kraju.

Tryb życia

Orzesznica leszczynowa zamieszkuje gęste lasy liściaste z bujnym podszytem (preferuje głównie leszczyny), zarośla, krzewiaste żywopłoty, zakrzewione skraje lasów i zagajniki. Większość czasu spędza na drzewie. Orzesznica jest zwierzęciem o aktywności nocnej. Wiedzie samotny tryb życia. Jest terytorialna. W lecie tworzy gniazdo wśród roślin podszytu. Gniazdo buduje z traw, gałązek, liści, mchu oraz kory i zlepia je śliną. Na jesień (od października do kwietnia) zapada w sen zimowy (hibernacje). Hibernuje na ziemi lub w jej pobliżu. Gromadzi zapasy pożywienia. W naszym kraju jest pod ścisłą ochroną. Wpisana jest do Konwencji Berneńskiej (załącznik III) oraz do Dyrektywy Siedliskowej UE (załącznik IV). Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC).

Odżywianie

Orzesznica leszczynowa w głównej mierze jest roślinożerna. W jej diecie znaleźć można owoce, nasiona, pędy i pąki drzew. Rzadziej pożywia się zwierzętami bezkręgowymi (owadami).

Rozmnażanie i rozwój

Orzesznica leszczynowa przystępuje do jednego bądź dwóch miotów w roku. Ciąża trwa 22-24 dni. Samica rodzi od 1 do 7 (średnio 4) młodych. Młode przychodzą na świat z zamkniętymi oczami i nagie. Po około 3 tygodniach otwierają oczy. Do 30 dni są karmione mlekiem matki. Po 5-6 tygodniach młode się usamodzielniają. Orzesznica na wolności żyje do 3-4 lat. Dojrzałość płciową osiąga w pierwszym roku życia.
4.6/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments