Płoć - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Karpiokształtne Karpiowate Rutilus Płoć
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Płoć (Rutilus rutilus)

Nazywana/y także: płotka, ramiennica, srebrzatka, wandrówka
Płoć, Rutilus rutilus, Common Roach
Spis treści

Występowanie

Płoć spotykana jest w całej Europie (za wyjątkiem  Półwyspu iberyjskiego, Grecji oraz części Skandynawii) oraz w dużej części Azji. Zasiedla wody słodkie różnego typu a także słonawe, przybrzeżne wody Bałtyku.

Budowa zewnętrzna

Płoć to średniej wielkości ryba o ciele bocznie spłaszczonym, niekiedy dość wysmukłym (w ubogich ekosystemach).  Niewielka głowa, tęczówka w kolorze czerwonym. Grzbiet jest przeważnie ciemnoszary, czasami ciemnobrązowy z niebieskawym połyskiem. Boki ciała srebrzyste a strona brzuszna biała. Płetwy czerwonawe, za wyjątkiem grzbietowej i ogonowej, które są szare.
 

Biologia

Płoć to płochliwa i ostrożna ryba żyjąca w stadach. Osiąga przeważnie 30-40 cm długości, większe okazy spotykane są sporadycznie. Jest gatunkiem wszystkożernym, a dieta jest uzależniona od wieku i rodzaju zamieszkiwanego środowiska. Młode najczęściej żywią się planktonem, stopniowo przechodząc na larwy owadów, drobne skorupiaki. Starsze osobniki jedzą głównie różne mięczaki (zwłaszcza racicznice), pokarm uzupełniając o fragmenty roślin i glony. Dojrzałość płciową osiąga przeważnie w 3 roku życia, przy długości ciała około 10 cm. Tarło ma miejsce wiosną, ikra jest składana wśród roślin wodnych, łodyg trzcin, niekiedy także wśród kamieni. Wylęg następuje niecałe dwa tygodnie później a po trzech tygodniach narybek rozpoczyna aktywne żerowanie. Jest gatunkiem rosnącym powoli, co rekompensuje długością życia dochodząca nawet do kilkunastu lat. Ryby zasiedlające przybrzeżną strefę Bałtyku zawsze trą się w wodach słodkich, wpływając do rzek. Wyróżnia się kilka podgatunków.

4.9/5 - (9 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

płoć!

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!