Rzepołuch (Linaria flavirostris)
![Rzepołuch. By No machine-readable author provided. MPF assumed (based on copyright claims). [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/708px-Carduelis_flavirostris_max.jpg)
Wstęp
Ptak wielkości mazurka. W kraju regularnie (niezbyt licznie) widywany na przelotach oraz zimowiskach. Gatunek niepłochliwy. Towarzyski, poza okresem lęgowym tworzy stada mieszane.
Wygląd
Tęczówka oczna ciemna. Dziób mały, krótki, stożkowaty, ciemny (w lecie), lub żółty (na jesień). Podgardle oraz gardło gładkie, jasnobrązowe. Ciało krępej budowy. Ubarwienie ciała w odcieniach brązu. Grzbiet ciemny, intensywnie kreskowany. Pierś jaśniejsza, również kreskowana na bokach. Kreskowanie ciągnie się od piersi po boki ciała. Biały pasek na pokrywach skrzydeł. Ogon dosyć długi, z wcięciem, sterówki ciemno brązowe. Podogonie i spód białe. Dymorfizm płciowy nieznaczny. U samców różowawy kuper. W okresie jesiennym osobniki maja nieco jaśniejsze upierzenie niż w lecie.
Występowanie
Populacje Europejskie są wędrowne. Gniazdują na Wyspach Brytyjskich, w Norwegii i północnej Finlandii. Część zimuje blisko terenów lęgowych, pozostałe odlatują głównie do południowej Szwecji, Danii, Belgii, Holandii, Niemiec, Polski, Czech, Słowacji, Węgier i na Ukrainę. Populacje Azjatyckie są osiadłe i częściowo koczujące. Występują na Bliskim Wschodzie, w Kazachstanie, Mongolii, w Chinach, Tadżykistanie, Kirgistanie, Uzbekistanie i Afganistanie.
Biotop
Preferuje nadmorskie wrzosowiska, obszary górskie i inne otwarte, bezdrzewne krajobrazy. Na zimowiskach spotykany na polach uprawnych i łąkach z kępami krzewów.
Lęgi
Monogamiczny. Gnieździ się na krzewie, rzadziej na ziemi. Gniazdo w formie czarki zbudowane z materiału roślinnego (gałązek, traw, korzonków). Wyścielone piórami. Dwa lęgi w roku. Samica składa od 4 do 7 jasnych jaj, delikatnie ciemno nakrapianych. Wysiadywanie (przez samicę) trwa około 14 dni. Po około dwóch tygodniach od wyklucia osobniki młodociane opuszczają gniazdo.
Pokarm
Żywi się pokarmem roślinnym (nasionnasionami, pąkami roślin dziko rosnących). Rzadziej owadami. Żeruje na wysypiskach, polach, łąkach.