Skowronek - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Wróblowe Skowronki Alauda Skowronek
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Skowronek (Alauda arvensis)

Nazywana/y także: skowronek polny, skowronek zwyczajny, rolak
Skowronek zwyczajny (Alauda arvensis), By Daniel Pettersson [CC BY-SA 2.5 se or CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Spis treści

Wygląd

Skowronek to najliczniej występujący przedstawiciel rodziny skowronkowatych (Alaudidae). Upierzenie ciała skowronka jest typowo ochronne – gdy stoi na ziemi, ciężko go zauważyć, ponieważ zlewa się z tłem. Wierzch ciała skowronka pokryty jest brunatnymi piórami z czarnymi kreskami, zaś spód ciała jest biały. Ciemne kreski występują również na jasnej piersi skowronka. Nogi ptaka są barwy ciemnobrunatnej. Tęczówka oka jest u skowronka brązowa. U tego ptaka nie ma wyraźnego dymorfizmu płciowego, jedyną różnicą jest fakt, iż samiec jest większy od samicy, a samica ma wyraźniejsze kreski na podbrzuszu. Masa ciała tego ptaka wynosi od 25 g u samicy do nawet 50 g w przypadku samca. Długość ciała waha się od 16 do 19 cm, zaś rozpiętość skrzydeł – od 30 do 36 cm.

Występowanie

Skowronek zasiedla prawie całą Europę, poza jej północnymi obszarami – Skandynawią oraz Islandią. Poza naszym kontynentem, występuje również w umiarkowanym klimacie Azji i w północno-zachodniej Afryce. Jego śpiew jest tak miły dla człowieka, że sprowadzono skowronka także na tereny, w których pierwotnie nie występował, np. do Australii oraz na Hawaje. W Polsce ten ptak występuje na terenie całego kraju, poza Tatrami. Ciekawostką jest fakt, że obecność skowronka odnotowano w Beskidzie Żywieckim na wysokości 1159 m n.p.m. Jesienią, między wrześniem i listopadem, skowronek udaje się na zachód Europy, by tam przezimować i powrócić do naszego kraju wiosną, w marcu. Skowronek na terenie Polski objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Biotop

Skowronek jest ptakiem zamieszkującym otwarte tereny – niegdyś były to na przykład stepy, dzisiaj jego występowanie związane jest z krajobrazem rolniczym. Zasiedla łąki znajdujące się przy dolinach rzek, a nieraz także i bagna. Niestety w ostatnich latach sytuacja ptaków związanych z krajobrazem rolnym znacznie się pogorszyła. Skowronkom nie sprzyja chemizacja i intensyfikacja rolnictwa. Skowronek jest aktywny za dnia. Swoje gniazdo zakłada bezpośrednio na powierzchni ziemi, w miejscu cichym i osłoniętym przed niebezpieczeństwem przez bujną roślinność. Gniazdo buduje w liści, łodyg, wyściela suchą trawą i sierścią innych zwierząt, czasem nawet otacza przez drobne kamyczki i odchody.

Lęgi

Na terenach lęgowych skowronek pojawia się już w marcu. Gdy rozpoczyna się okres godowy, samiec i samica tworzą monogamiczną parę. Samiec odbywa wówczas loty nad objętym przez nich terytorium, czemu towarzyszy jego piękny i mocny śpiew. Samica składa od 1 do 8 jaj, które sama wysiaduje przez okres 10-14 dni. Pisklęta pozostają pod opieką obojga rodziców do 10 dnia życia, są jednak jeszcze przez jakiś czas dokarmiane, głównie przez samca. Jedna para może wydać na świat nawet 3 lęgi podczas trwania sezonu rozrodczego.

Pokarm

Skowronek zdobywa dla siebie pożywienie żerując głównie na ziemi. Żywi się między innymi bezkręgowcami, które stanowią dla niego podstawowe źródło pokarmu. Poza tym zjada także drobne listki i łodygi roślin oraz nasiona.

4.8/5 - (13 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!