Sójka - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Wróblowe Krukowate Garrulus Sójka
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Sójka (Garrulus glandarius)

Nazywana/y także: sójka zwyczajna, sójka żołędziówka
Sójka, Garrulus glandarius, Eurasian Jay
Spis treści

Sójka jest najbarwniejszym przedstawicielem krukowatych występujących w Europie. Jej błękitne, czarno prążkowane pióra pochodzące ze skrzydeł bywają traktowane jako amulet przynoszący szczęście znalazcy. Poza tym przypisuje jej się funkcję strażnika, ponieważ wykrywa najmniejszy podejrzany ruch w swoim otoczeniu i informuje o tym resztę lasu głośnym skrzeczeniem. Ponadto potrafi naśladować różne głosy, w tym ludzkie gwizdanie.

Wygląd

Sójka to średniej wielkości ptak (długość ciała 54cm, rozpiętość skrzydeł 54cm, waga 140-190g), często stroszący pióra na głowie. Tułów ubarwiony jest brązowo, skrzydła i ogon czarne, kuper biały, na skrzydłach  białe i niebieskie lusterka, dziób czarny, a u jego nasady czarny „wąs”.

Biotop

Sójka zamieszkuje różne typy lasów, ponadto wysokopienne, gęste zadrzewienia sródpolne. Czasami w poszukiwaniu pożywienia trafia na pola pod lasem. W ostatnich latach odnotowano osiedlanie się tego ptaka w zieleni śródmiejskiej.

Występowanie

Areał lęgowy sójki obejmuje prawie całą Europę, Azję Mniejszą, środkową i południowo-wschodnią Azję, północno-zachodnią Afrykę. Sójka jest ptakiem osiadłym, który jedynie sprawia wrażenie jakby „wybierał się za morze”, wykazując duże ożywienie w okresie jesiennym. Tylko północna część populacji odbywa wędrówki, a w niektóre zimy pojawiają się naloty inwazyjne. W Polsce jest to średnio liczny ptak lęgowy całego kraju.

Lęgi

Sójka wyprowadza 1 lęg w roku, na przełomie kwietnia i maja. Zakłada gniazdo na drzewach, na bardzo różnej wysokości. Jest to luźna czarka zbudowana z patyków, ze ściółką starannie wyplecioną z suchych traw i korzonków. Zniesienie zawiera zwykle 5-7 niebieskawozielonych, czasami żółtawych jaj, które są wysiadywane przez 16-17 dni. Młode wykluwają się ślepe i nagie i są karmione z wola. Opuszczają gniazdo po ok. 3 tygodniach.

Pokarm

Sójka je w zasadzie wszystko, zmieniając rodzaj pokarmu w zależności od jego dostępności. W jej menu wchodzą: owoce i nasiona drzew i krzewów, dżdżownice, owady, ślimaki, drobne gryzonie, żaby oraz ptasie jaja i pisklęta. Poluje nawet na młode ptaki. Jej przysmakiem jesiennym są żołędzie. Połyka je bardzo łapczywie, ale pamięta też, żeby gromadzić zapasy – w dziuplach i między korzeniami drzew.
4.9/5 - (16 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dokarmiam w zimie na balkonie 3 szt.od 2 lat
Daje im fistaszki z marketu,jednego chowa w przełyku a drugi zabiera w dziób i odlatuje na pobliskie drzewo i tam obiera ze skórki.Bardzo ładny ale hałaśliwy ptak.

dlugość ciała ok. 32–35 cm