Sum europejski - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Sumokształtne Sumowate Silurus Sum europejski
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Sum europejski (Silurus glanis)

Nazywana/y także: sum, sum pospolity
Sum pospolity, By Dieter Florian (To contact the author, ask the uploader or take a look at tauchshop-florian.de.) (Bildspende von Dieter Florian) [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons
Spis treści

Występowanie

Sum europejski występuje w różnych rejonach Europy, za wyjątkiem północnych części Skandynawii. Mimo że jego naturalne siedlisko stanowiły rzeki będące dorzeczami Dunaju, został on introdukowany również we Francji i Anglii. Ta ryba występuje także w rzekach Azji. W Polsce sum europejski żyje na terenie całego kraju.

Budowa zewnętrzna

Sum europejski to największa drapieżna ryba zamieszkująca europejski i polskie rzeki. Ma on wydłużony kształt ciała, które jest pozbawione łusek. Głowa sprawia wrażenie nieco spłaszczonej i w jej obrębie znajdują się dwie pary wąsów – dłuższa z nich umieszczona jest po obu stronach otworu nosowego, zaś druga – o wiele krótsza – mieści się na podbródku. Płetwa grzbietowa suma jest stosunkowo krótka, w przeciwieństwie do bardzo długiej płetwy ogonowej. Barwa ciała tej drapieżnej ryby może być ciemnozielona, a nawet czarna, szczególnie na grzbiecie. Na nieco jaśniejszych bokach znajduje się również nieznaczny wzorek. Strona brzuszna może mieć jasną, kremową barwę, a niekiedy nawet posiada niewielkie, ciemne plamki. Długość ciała suma europejskiego wynosi do 2 m a masa – do 50 kg.

Biologia

Sum europejski to drapieżna ryba zamieszkująca duże, wolno płynące rzeki, ale spotkać ją można również w jeziorach o mulistym podłożu. Większość czasu spędza przy dennej części wód słodkich. Intensywne żerowanie ma miejsce wiosną. Sum poluje głównie nocą. Jego pokarm stanowią zwykle raki, płazy, ryby, ale również ptactwo wodne i drobne ssaki. Aby ta ciepłolubna, drapieżna ryba mogła rozpocząć okres tarła, temperatura wody, w której żyje, musi osiągnąć wartość minimum 18 stopni Celsjusza. W naszych warunkach okres rozrodu suma europejskiego przypada zatem na czerwiec i lipiec. Samica wygniata dołek w dnie, wśród bogatej roślinności wodnej, do którego następnie składa jaja w liczbie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy. Ikry strzeże potem już tylko samiec. Po około 5 dniach z jaj wylęga się narybek. Okres najintensywniejszych przyrostów masy ciała suma europejskiego przypada na pierwsze 6 lat jego życia i do tego czasu ryba ta zwykle osiąga dojrzałość płciową. Długość życia suma europejskiego może wynosić nawet 80 lat.

4/5 - (12 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!