Ukwiał wspaniały (Heteractis magnifica)
Ukwiał wspaniały występuje w Oceanie Indyjskim i południowo-zachodnim Pacyfiku. Ogromny zasięg występowania tego gatunku rozciąga się od Morza Czerwonego i wschodnich wybrzeży Afryki, przez Południowe Indie i wyspy centralnego oceanu Indyjskiego, Azję Południowo-wschodnią, Archipelag Malajski, Nową Gwineę, północna Australię, po wschodnie krańce Polinezji.
Ukwiał wspaniały występuje tylko w postaci polipa. Ciało cylindryczne, składa się z tarczy gębowej, pnia i stopy. Barwa ciała jest różnorodna, od czerwonej, pomarańczowej, różowej po zieloną, niebieska do białej. Otwór gębowy otoczony jest gęsto ramionami (czułkami). Ramiona rozmieszczone są w kilku okręgach. Ramiona barwy żółtej lub żółtozielonej, z zaokrągloną końcówka. Stopą przytwierdza się do podłoża.
Ukwiał wspaniały buduje rafy koralowe na głębokości do 50 m. Preferuje ciepłe i czyste wody w miejscach o silnym nurcie i dobrym naświetleniu. Gęstość jego kolonii wzrasta wraz z głębokością i mniejszą ekspozycją na prądy morskie. Żyje pojedynczo bądź w koloniach. Przez większość życia powadzi osiadły tryb życia, jednak może się przemieszczać za pomocą prądów lub stopy. Chroni się przed utratą wody kurcząc ciało i zatrzymując we wnętrzu wodę.
Ukwiał wspaniały jest drapieżny. Żywi się zarówno bezkręgowcami (skorupiakami, mięczakami) jak i kręgowcami (drobnymi rybami). Swoje ofiary chwyta ramionami i parzy jadem znajdującym się na ramionach. Po obezwładnieniu ofiary wciąga ją do otworu gębowego. Ponadto czerpie pożywienie z symbiotycznych fotosyntetyzujących glonów.
Ukwiał wspaniały rozmnaża się płciowo oraz bezpłciowo. Przy rozmnażaniu płciowym osobniki dorosłe wypuszczają komórki płciowe do wody. Zapłodnienie jest zewnętrzne. Z jaj rozwijają się larwy (planule). Planula opada na dno, gdzie przytwierdza się do podłoża i rozwija się w polipa. Rozmnażają się bezpłciowo przez paczkowanie, podział oraz fragmentacje. Rozmnażanie bezpłciowe odbywa się głównie zimą. Długość życia ukwiała wspaniałego wynosi kilkadziesiąt lat, najstarsze osobniki osiągają ponad 80 lat.