Ukwiał wspaniały - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Parzydełkowce Koralowce Ukwiały Stichodactylidae Heteractis Ukwiał wspaniały
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Ukwiał wspaniały (Heteractis magnifica)

Ukwiał wspaniały
Spis treści

Występowanie

Ukwiał wspaniały występuje w Oceanie Indyjskim i południowo-zachodnim Pacyfiku. Ogromny zasięg występowania tego gatunku rozciąga się od Morza Czerwonego i wschodnich wybrzeży Afryki, przez Południowe Indie i wyspy centralnego oceanu Indyjskiego, Azję Południowo-wschodnią, Archipelag Malajski, Nową Gwineę, północna Australię, po wschodnie krańce Polinezji.

Budowa

Ukwiał wspaniały występuje tylko w postaci polipa. Ciało cylindryczne, składa się z tarczy gębowej, pnia i stopy. Barwa ciała jest różnorodna, od czerwonej, pomarańczowej, różowej po zieloną, niebieska do białej. Otwór gębowy otoczony jest gęsto ramionami (czułkami). Ramiona rozmieszczone są w kilku okręgach. Ramiona barwy żółtej lub żółtozielonej, z zaokrągloną końcówka. Stopą przytwierdza się do podłoża.

Tryb życia

Ukwiał wspaniały buduje rafy koralowe na głębokości do 50 m. Preferuje ciepłe i czyste wody w miejscach o silnym nurcie i dobrym naświetleniu. Gęstość jego kolonii wzrasta wraz z głębokością i mniejszą ekspozycją na prądy morskie. Żyje pojedynczo bądź w koloniach. Przez większość życia powadzi osiadły tryb życia, jednak może się przemieszczać za pomocą prądów lub stopy. Chroni się przed utratą wody kurcząc ciało i zatrzymując we wnętrzu wodę.

Odżywianie

Ukwiał wspaniały jest drapieżny. Żywi się zarówno bezkręgowcami (skorupiakami, mięczakami) jak i kręgowcami (drobnymi rybami). Swoje ofiary chwyta ramionami i parzy jadem znajdującym się na ramionach. Po obezwładnieniu ofiary wciąga ją do otworu gębowego. Ponadto czerpie pożywienie z symbiotycznych fotosyntetyzujących glonów.

Rozmnażanie i rozwój

Ukwiał wspaniały rozmnaża się płciowo oraz bezpłciowo. Przy rozmnażaniu płciowym osobniki dorosłe wypuszczają komórki płciowe do wody. Zapłodnienie jest zewnętrzne. Z jaj rozwijają się larwy (planule). Planula opada na dno, gdzie przytwierdza się do podłoża i rozwija się w polipa. Rozmnażają się bezpłciowo przez paczkowanie, podział oraz fragmentacje. Rozmnażanie bezpłciowe odbywa się głównie zimą. Długość życia ukwiała wspaniałego wynosi kilkadziesiąt lat, najstarsze osobniki osiągają ponad 80 lat.

Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
4.7/5 - (12 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!