Waleń biskajski - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Walenie Wieloryby gładkoskóre Waleń Waleń biskajski
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Waleń biskajski (Eubalaena glacialis)

Nazywana/y także: wal biskajski, wieloryb biskajski
Wal bisakijski - samica z młodym
Spis treści

Występowanie

Waleń biskajski występuje w wodach północnego Atlantyku. Spotykany jest głównie w wodach Ameryki Północnej od Zatoki Meksykańskiej i Florydy po Półwysep Labrador. We wschodnim Atlantyku spotykany jest od północno-zachodnich krańców Afryki po Norwegię i Islandię.

Wygląd

Głowa duża (stanowi ¼ ciała). Oczy dosyć małe. Otwór gębowy szeroki. Warga dolna bardzo duża. Na głowie znajdują się modzele siedzeniowe. Ciało krępe, wrzecionowate. Barwa ciała czarna. Niektóre osobniki posiadają jasne plamy na spodzie ciała. Płetwa grzbietowa nie występuje. Płetwy piersiowe szerokie. Płetwa ogonowa pozioma. Warstwa tłuszczu w ciele może stanowić do 40 procent masy ciała. Dymorfizm płciowy uwidocznia się w wielkości ciała. Samce są większe od samców.

Tryb życia

Waleń biskajski zamieszkuje otwarte wody oceaniczne na różnych głębokościach. Odbywa sezonowe wędrówki. W okresie rozrodczym zbliża się do brzegów i wpływa do zatok. Przebywa pojedynczo lub w małych grupach. Żyje do ponad 60 lat. Gatunek poławiany (dla tłuszczu i mięsa) przez setki lat. Został uznany przez Międzynarodową Unie Ochrony Przyrody (IUCN) za gatunek zagrożony wymarciem (kategoria EN), a także wpisany m.in. do konwencji CITES oraz konwencji bońskiej. W związku z wieloma zagrożeniami, a także przez niski wskaźnik reprodukcji, późne dojrzewanie oraz długi okres ciąży gatunek ten może wyginąć w ciągu 200 lat.

Odżywianie

Waleń biskajski żywi się widłonogami. Pokarm zdobywa pływając z otwartym pyskiem i nagarniając do niego wodę wraz z pokarmem, następnie zamyka pysk, wodę odfiltrowuje a skorupiaki które zatrzymały się na fiszbinach zbiera językiem.

Rozmnażanie i rozwój

Waleń biskajski za wolności żyje ok 100 samic. Do rozrodu przystępuje co trzy-cztery lata, a czasem rzadziej. Okres rozrodczy przypada w zimie. Poród odbywa się między grudniem a marcem następnego roku. Ciąża trwa 10-12 miesięcy. Samica rodzi jedno młode. Młody osobnik po narodzeniu mierzy ok. 4,5-6 m. Samica karmi młode mlekiem do 12 miesięcy. Dojrzałość płciową osiąga między piątym a dziesiątym rokiem życia, przy długości ciała 15 m.

4.7/5 - (6 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!