Żołna (Merops apiaster)

Żołny są towarzyskie i dużo czasu spędzają w grupach. To ptaki ruchliwe i szybkie. Nabierają prędkości, a potem szybują, co sprawia, że pod względem lotu przypominają jaskółki. Głos żołny to nieco dzwoniące – „bjuirr,bjuirr”, „rjuipp” lub alarmujące „dikdikdikdik”.
Wygląd
Natura obdarzyła żołnę smukłą sylwetką, którą dodatkowo podkreślają wydłużone środkowe sterówki. Łatwo ją rozpoznać dzięki ubarwieniu. Paleta kolorów jest imponująca. Żołna ma brązowożółty wierzch, jaskrawożółty śliniak i błękitnozielony spód. Jej dziób jest długi i lekko zagięty w dół. Młode osobniki są ubarwione znacznie skromniej – mają szarozielony wierzch.
Biotop
Żołna preferuje łąki, pastwiska i krajobraz rolniczy. Żyje na otwartych terenach, na których tylko gdzieniegdzie pojawiają się drzewa i krzewy. Ptak ten wybiera krajobrazy o zróżnicowanej rzeźbie, najczęściej blisko rzek i obszarów podmokłych.
Występowanie
Legowiska żołny znajdują się w południowej Azji i na południowym – wschodzie Europy. Nieliczne odnaleziono m.in. w Holandii, Dani, Szwecji i Finlandii. W Polsce żołny występują lokalnie i są skrajnie nieliczne. Gniazdują głównie na Zamojszczyźnie i w okolicach Przemyśla. Niewielkie populacje stwierdzono także na Kielecczyźnie i Śląsku. W latach 2001-2004 populacja żołn w Polsce liczyła 29-49 par.
Lęgi
Żołna gniazduje w norach na piaszczystych i lessowych skarpach. Składa jaja od maja do czerwca (raz do roku). Wykopuje nory głębokie na metr. Preferuje miękkie podłoże, a jaja składają bez wyściółki. W lęgu znajduje się zazwyczaj 5-7 jaj o cienkich, białych skorupkach.
Pokarm
Żołna jest wytrawnym łowcą. Nie wypatruje pożywienia w locie – na odpowiedni moment do ataku cierpliwie czeka w czatowni. Gustuje głównie w średnich i dużych owadach latających. Zjada błonkówki, chrząszcze i szarańczaki. Nieodłącznym składnikiem jej diety są pszczoły i osy.
Całkiem ciekawe
Widziałem dzisiaj będąc na rybach między nowym żmigrodem, a osiekiem jasielskim,rzeka wisłoka, ryb nie ma tu w ogóle, ale te ptaszki tu bywają
Przepiekne ptaki ciesze się ze zawitały w warmonsko mazurskie bardzo bym chciała zobaczyć na żywo bo puki co zajmują pierwsze miejsce w moich obrazach
W sierpniu 2017 roku widziałem ich ok. 25 szt., w tym roku (2018) jest ich już kilkadziesiąt – Wierszczyca na Zamojszczyźnie.
06/2018 nad rzeką Liwiec w Świniotopi
W niedzielę 26 lutego 2017r. 2 żołny były rano (dosyć długo) w naszym karmniku na parapecie – Katowice-Murcki obok parku.
W Poznaniu na działce widziałam tego ptaka w dniu 23 02 2017
tego ptaka widziałam w ubiegłym roku u mnie na działce -3 km od Lidzbarka Warmińskiego
W woj.lubuskim miejscowość Skórzyn Żołny występowały przez wiele lat,nikt z mieszkańców nie zdawał sobie sprawy,że tu gniazdują tak wspaniałe ptaki.