ZYGZAKOWIEC KOKORNAKOWIEC. Owad. Zwierzę - zygzakowiec kokornakowiec
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Stawonogi Owady Motyle Paziowate Zerynthia Zygzakowiec kokornakowiec
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Zygzakowiec kokornakowiec (Zerynthia polyxena)

Zygzakowiec kokornakowiec
Spis treści
Występowanie

Zygzakowiec kokornakowiec występuje w południowo-wschodniej Europie. Zamieszkuje wyspowo południowo-wschodnią Francję, Włochy, Bałkany, Węgry, Słowację, południową Ukrainę, Grecję i północno-zachodnią Turcję. Sporadycznie zalatuje do południowej Polski. Jest motylem rzadkim.

Budowa

Zygzakowiec kokornakowiec należy do rodziny paziowate (Papilionidae). Reprezentowany jest przez wiele podgatunków. Motyl bardzo charakterystyczny. Występuje u niego zmienność w intensywności żółtej barwy oraz ilości i wielkości czerwonych plam. Skrzydła są kremowo żółte, w czarny deseń. Brzegi skrzydeł o półksiężycowatym, falistym wzorze. Ciało jest ciemnobrązowe. Dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony. Obie płcie są do siebie podobne. Gąsienia początkowo jest czarna, później staje się żółtawoszara, na ciele posiada kilka rzędów czerwonobrunatnych wyrostków. Gatunkiem podobnym do zygzakowca kokornakowca jest zygzakowiec rubinowy (Zerynthia rumina), odróżniany po większej liczbie czerwonych plamach na pierwszej parze skrzydeł.

Biologia

Zygzakowiec kokornakowiec zamieszkuje suche, otwarte siedliska. Preferuje obszary porośnięte niską roślinnością trawiastą i krzewami, zbocza, piargi. Spotykany również na terenach uprawnych. Zygzakowiec kokornakowiec prowadzi dzienny tryb życia. Dorosłe latają od marca do lipca. W ciągu roku występuje jedno pokolenie. Samica składa białawe jaja pojedynczo lub w małych grupach na spodniej stronie liścia. Gąsienice żerują między innymi na kokornaku powojnikowym. Zygzakowiec kokornakowiec zimuje w stadium poczwarki. Na wiosnę następnego roku poczwarka przeobraża się w postać dorosłą. Przepoczwarczenie następuje na gałązkach, korze oraz pod kamieniami. Imago żyje do 3 tygodni.

Bibliografia
  1. Tolmant T.; "„Przewodnik. Motyle Polski i Europy”"; Influence; 2007;
  2. Dyakowski B.; "„Atlas motyli krajowych”"; Michał Arcta; 1906;
  3. Balmer E.; "„Kieszonkowy przewodnik motyle i ćmy”"; Parragon; 2009;
  4. przeł. ze słowackiego. Garbarczyk M. (red.); "„Świat zwierząt”"; PWRiL; 1986;
4.7/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments