Pogoda na 5 dni (1 – 5 października 2012 r.)
W poniedziałek, 1 października pogoda przyniesie dużo słońca, ale parasole będą również potrzebne. Niewielkich opadów deszczu i sporego zachmurzenia możemy spodziewać się województwach centralnych i południowo-wschodnich. Wszystko to za sprawą układu niskiego ciśnienia znad Tatr. Reszta kraju będzie cieszyła się znacznie łaskawszą aurą. Będzie pogodnie, słonecznie i ciepło, a zawdzięczamy to oddziaływaniu wyżu znad Ukrainy. Temperatury wyniosą od 15 do maksymalnie 17 stopni na wschodzie, podobnie także w centrum kraju. Tylko odrobinę cieplej będzie na zachodzie: 17-18 stopni. Ciśnienie wyniesie 1006 hPa, wiatr będzie słaby, a na Pomorzu umiarkowany. Mieszkańcy Polski centralnej i południowo-wschodniej mogą odczuć skutki negatywnych warunków biometeo.
Prognoza pogody na 2 października jest bardzo pomyślna dla większości kraju. Układ wysokiego ciśnienia będzie kształtował warunki pogodowe na przeważającym obszarze Polski. Stąd dużo słońca i wysokie temperatury. W centrum i na wschodzie słupki termometrów wskażą ok. 17-19 stopni. Na Śląsku i w Małopolsce będzie jeszcze cieplej – około 21-22 stopni. Podobnie będzie na zachodzie i wybrzeżu, gdzie również nie powinno padać. Sytuacja wygląda inaczej na południu oraz południowym wschodzie w okolicach Przemyśla i Zakopanego. Choć temperatury tam nie będą znacząco różnic się od pozostałych, to pogodę niestety popsują burze i intensywne opady deszczu. W tym rejonach warunki biometeo mogą być niekorzystne. Mieszkańcy Dolnego Śląska, Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski mogą zaś liczyć na biomet pozytywny.
W środę 3 października pogoda będzie kształtowana przez dwa różne fronty atmosferyczne. Wschodnie województwa Polski znajdą się w zasięgu niżu znad Białorusi. W tych rejonach w godzinach przedpołudniowych można spodziewać opadów deszczu, które chwilami mogą być dość intensywne. Od około godziny 14 pogoda zacznie poprawiać i pojawi się więcej słońca. Na zachodzie kraju będzie cieplej i słoneczniej, a to wszystko za sprawą wyżu znad Węgier. Termometry na wschodzie wskażą od około 13-14 stopni, na zachodzie i w centrum kraju – od 17 do 20 stopni Celsjusza. Najcieplejszymi miastami będą Bydgoszcz oraz Opole – tam niemal bezchmurne niebo. Barometry wskażą 1002 hPa, wiatr będzie słaby i umiarkowany. Warunki biometeo na przeważającym obszarze będą korzystne.
Prognoza pogody na 4 października szczególnie pomyślnie zapowiada się dla mieszkańców południowo-wschodniego krańca Polski. Tam zachmurzenie będzie niewielkie i również nie powinno padać. Temperatury wyniosą od 19 stopni w Lublinie do 22 stopni w Krakowie. Im dalej na północny-zachód tym więcej chmur i przelotnych opadów deszczu. Najchłodniej będzie w Szczecinie i Gdańsku – tylko 14 stopni Celsjusza. Tam również możemy spodziewać się silniejszego wiatru, który na Wybrzeżu może być chwilami porywisty. Barometry w południe wskażą 1000 hPa i wartość ta będzie spadać. Warunki biometeo będą tam również niekorzystne. W nocy również wystąpią opady deszczu za wyjątkiem obszarów południowo-wschodnich. Słupki termometrów wskażą od 9 stopni na północy i zachodzie do 14 stopni na krańcu południowym.
Pogoda nie przyniesie większych zmian w piątek, 5 października. Prognoza pogody znowu nie jest zbyt korzystna dla rejonów północno-zachodnich. Znowu wystąpią tam opady deszczu i spore zachmurzenie. Temperatury spadną jeszcze bardziej. Najchłodniej znów będzie w Szczecinie i Gdańsku, gdzie termometry pokażą tylko 12 stopni. W Polsce centralnej temperatury będą wahać się w granicach 14-15 stopni, a na południu osiągną maksymalnie 17 stopni w Krakowie i Opolu. Ciśnienie wyniesie 1011 hPa. Wiatr wiejący z południowego zachodu będzie umiarkowany. Osoby wrażliwe na warunki pogodowe mogą odczuwać znużenie i zmęczenie, gdyż biometr nie będzie zbyt korzystny. Noc zapowiada się bez większych opadów, z temperaturami od 11 stopni na północy, do 16 stopni na południu kraju.
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Cuda natury
Ciekawostki przyrodnicze
Przyroda
Ciekawostki przyrodnicze