Na 15 dni
Pogoda długookresowa
Sprawdzalność prognoz długoterminowych (do 16 dni) wynosi około 60%, a im dłuższy czas prognozowania, tym mniejszy jest ten współczynnik.
W tak długim przedziale czasowym, należy liczyć się z faktem wystąpienia poważnych załamań powodowych i zjawisk, których pojawienia się synoptycy nie są w stanie w żaden sposób przewidzieć.
Prognoza długoterminowa jest więc jedynie przybliżonym modelem stanu aury w przyszłości.
Osoby i instytucje, którym zależy na dokładnych danych, powinny regularnie monitorować prognozy krótkoterminowe, ponieważ opracowywaniu prognoz długoterminowych nie sprzyja położenie geograficzne Polski, która leżąc w strefie klimatu umiarkowanego, łączącego w sobie cechy klimatów oceanicznych i kontynentalnych. Fronty pogodowe znad kontynentu i / lub oceanów, mogą wywierać bardzo dynamiczny wpływ na nasz klimat i taki rzeczywiście wywierają.
Prognoza długoterminowa może jednak ostrzegać przed zjawiskami sezonowymi oraz przed możliwością wystąpienia burz lub opadów, napływem gorącego lub mroźnego powietrza.
W tym sensie można ją traktować jako ogólny wyznacznik sytuacji meteorologicznej.
Początek weekendu przyniesie zmiany w pogodzie – spodziewamy się ocieplenia, jednak towarzyszyć mu będzie dość silny i porywisty wiatr, szczególnie w rejonach górskich oraz na Wybrzeżu. Pojawią się także zróżnicowane opady: deszcz, śnieg, deszcz ze śniegiem, a miejscami nawet opady marznące. Jakiej pogody spodziewać się możemy w piątek?Piątek, 24 stycznia 2025 roku, na przeważającym obszarze…