Elektrośmieci zmorą naszych czasów – czy mamy na to wpływ? - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wydarzenia Akcje Elektrośmieci zmorą naszych czasów – czy mamy na to wpływ?

Elektrośmieci zmorą naszych czasów – czy mamy na to wpływ?

Pomimo że eksperci od lat biją na alarm w kwestii ratunku planety, nadal znajdziemy wśród znajomych i rodziny osoby, które o tematach „eko” wiedzą niewiele. Spierać się można co do przyczyny takiego stanu rzeczy, jednak liczby nie kłamią – w domach Polaków znajdziemy około 20 milionów sztuk elektrośmieci!

fot.antos777/shutterstock.com
Spis treści

Zacznijmy od podstaw

Żeby móc mówić o zjawisku przeładowania naszych domów elektrośmieciami, musimy najpierw wiedzieć, czym te elektrośmieci są. Być może spotkaliście się również z inną ich nazwą – elektroodpady. Bez względu na ich nazewnictwo, elektrośmieci to nic innego jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Otaczamy się nim na co dzień i nie wyobrażamy już sobie nowoczesnego domu bez takich sprzętów jak: komórka, lodówka, telewizor, ekspres do kawy, żelazko czy żarówka. Jest ich tak wiele, że do odpowiedniego recyklingu, posegregowano je w aż 10 grup produktowych. Dodatkowo, z roku na rok na całym świecie jest produkowana coraz większa ilość urządzeń elektronicznych. Stare rozwiązania techniczne są zastępowane nowymi, tak aby maksymalnie ułatwić nam codzienne życie. Warto zastanowić się, czy odpowiednio postępujemy ze starym, zużytym już sprzętem.

Kiedy to, co ma służyć, staje się problemem…

Efektem ubocznym rozwoju nowych technologii stały się problematyczne śmieci. Jak nagle zacząć segregować coś, co do tej pory nie miało swojego miejsca w śmietniku? Otóż ekologowie nie tylko zbadali problem i zwrócili uwagę na jego skutki, ale również znaleźli szereg rozwiązań. Dziś już wiemy, że bez niektórych sprzętów praca może okazać się niemożliwa, jednak jesteśmy także świadomi odpowiedzialności, jaka w związku z tym na nas spoczywa. Na tych, którzy nie chcą się podporządkować, czeka szereg kar. Mają one za zadanie zmusić nas do działania, zanim szkodliwe odpady zatrują wodę, ziemię i powietrze. Elektrośmieci zawierają bowiem w sobie niebezpieczne pierwiastki, takie jak: kadm, rtęć, ołów czy freon. Elementy, z których składają się elektrośmieci, a które nie zostaną odpowiednio posegregowane i zutylizowane, mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Kontakt z toksycznymi substancjami elektroodpadów może skutkować chorobami neurologicznymi, problemami hormonalnymi oraz uszkodzeniem narządów wewnętrznych.

Przede wszystkim segregacja i utylizacja

W zakresie segregacji i utylizacji mamy jeszcze wiele do zrobienia. Środowiska zajmujące się zrównoważonym rozwojem przyznają, że choć Unia Europejska jest światowym liderem w elektrorecyklingu, to tylko 54 procent elektroodpadów jest raportowane jako zebrane i poddane recyklingowi. Może to wynikać z tego, że dzisiejsi konsumenci nauczeni są drogi na skróty. Kupić, zużyć i wyrzucić do najbliższego śmietnika. Warto tutaj wspomnieć, że segregacja wcale nie jest taka trudna. Już dawno zadbano o to, aby maksymalnie ułatwić cały proces. Co rusz powstają nowe punkty selektywnej zbiórki odpadów, stawiane są specjalne pojemniki, prowadzone są kampanie edukacyjne, a firmy umożliwiają swoim klientom możliwość zostawienia u nich zużytego sprzętu, oferując przy tym ciekawe promocje i zniżki.

Domitech = odpowiedzialność

Lider branży elektronarzędzi w Polsce – firma Domitech świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że segregacja to przyszłość. Bez odpowiedniego zadbania o środowisko, życie na naszej planecie może stać się bardzo szybko toksyczne. Sprzedając produkty najwyższej jakości i oferując najwyższe standardy obsługi klienta, nie mogli oni zapomnieć o odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa. Klienci zaopiekowani są w firmie Domitech kompleksowo. Kupią dobry sprzęt, uzyskają porady dotyczące prawidłowego użytkowania, naprawią zużyte elementy, a gdy stwierdzą, że produkt nie jest im już potrzebny – dowiedzą się, jak prawidłowo go zutylizować. To sytuacja, w której nie tylko zadbają o planetę i będą mieli poczucie dobrze wypełnionego obowiązku, ale również skorzystają na dodatkowych bonusach. Ponieważ problem elektrośmieci wymaga działania na wielu płaszczyznach i współpracy na wielu poziomach społeczeństwa, tego typu aktywizacja klientów przez firmy może okazać się najskuteczniejszym, a tym samym najszybszym sposobem na poprawę sytuacji w kraju i na świecie.

Bydgoszcz – jak utylizować elektrośmieci?

Firma Domitech w trosce o środowisko stara się wykorzystywać jak najwięcej elementów z niedziałających już elektronarzędzi. Warsztat co prawda nie zbiera odpadów, ale jeśli po jakiejś naprawie zostaną elementy zdatne do użytku, na pewno zostaną wykorzystane. Dodatkowo prowadzone są akcje edukacyjne. Jeśli jesteś z Bydgoszczy i nie wiesz, co zrobić ze starym elektrosprzętem – podpowiadamy: miasto odbiera odpady w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego od mieszkańców Bydgoszczy i z ogródków działkowych. Zasady i terminy odbioru są takie same, jak dla odpadów wielkogabarytowych w przypadku, gdy mieszkańcem jest osoba zamieszkująca blok. Odpady należy wystawiać do odbioru od godziny 19.00 w dniu poprzedzającym odbiór odpadów oraz do godziny 6.00 w dniu odbioru odpadów. Odpady należy wystawić przed granice nieruchomości lub w przypadku zabudowy wielorodzinnej, przy wiacie śmietnikowej. Dodatkowo każdy, kto opłaca wywóz śmieci i ma na to potwierdzenie, może za darmo codziennie w godzinach 8.00-20.00 z wyjątkiem niedziel zostawić odpady w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

 

art.sponsorowany

5/5 - (1 vote)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!