Żarówki dla klimatu
Ekologia.pl Wydarzenia Akcje Żarówki dla klimatu

Żarówki dla klimatu

żarówka energooszczędna
sxc.hu

Ministerstwo Środowiska oraz Kampinoski Park Narodowy zapraszają w piątek 15 stycznia przed siedzibę parku w Izabelinie, odbędzie się akcja rozdawania energooszczędnych żarówek w zamian za elektrośmieci.

Za kilogram zużytego sprzętu każdy mieszkaniec otrzyma odpowiednią ilość żarówek energooszczędnych według klimatycznego taryfikatora. Za dostarczenie starego komputera dostaniemy 5 żarówek, a za pralkę aż 15. Za drobny sprzęt elektroniczny dostaniemy 1 żarówkę za każdy kilogram. Do rozdania będzie 4000 szt. żarówek energooszczędnych o mocy 23W i gwincie E27.

Rozdawanie żarówek rekompensuje emisje CO2, które towarzyszyły Konferencji Klimatycznej COP14 (tzw. offset), zorganizowanej przez Ministerstwo w grudniu 2008 r. w Poznaniu. Emisję dwutlenku węgla powstałą w wyniku organizacji szczytu COP 14 szacuje się (łącznie z przylotami ponad 12 tysięcy gości z całego świata, ich pobytem w kraju oraz obsługą) na ok. 16 mln ton. Rozdanie podczas ogólnopolskiej akcji w sumie 35 000 żarówek energooszczędnych, zrekompensuje te emisje w całości.

Akcja zapoczątkowana została w listopadzie 2009 r. w Puszczy Białowieskiej, gdzie zebrano 20 ton elektrośmieci!

Organizatorzy zapraszają do Izabelina w piątek, w godzinach 10:00-16:00.

Ministerstwo Środowiska
4.7/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments