EKOLOGICZNE OSIEDLE ECORIA W POZNANIU.Ecoria w Poznaniu
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Ecoria – osiedle przyjazne środowisku

Ecoria – osiedle przyjazne środowisku

ecoria.pl
ecoria.pl

W odpowiedzi na europejskie trendy inwestycji ekologicznych, w Poznaniu powstanie Ecoria – osiedle przyjazne środowisku. Budynki mieszkaniowe będę wykorzystywać m.in. energię solarną pochodzącą z kolektorów słonecznych, a mieszkania zostaną wyposażone w wymienniki ciepła centralnego ogrzewania. Osiedle ma być gotowe do użytku w III kwartale 2013 roku.

W Poznaniu już od dłuższego czasu istnieją inne zielone osiedla. Podolany wykorzystuje energię geotermalną, a Osiedle Natura wybudowane w podpoznańskiej miejscowości Biedrusko zostało w całości ocieplone nowoczesnym materiałem izolacyjnym, który dzięki swoim parametrom technicznym daje nawet o 25% lepszą izolację budynków od tradycyjnych materiałów.

Wszystkie te inwestycje są odpowiedzią na coraz bardziej restrykcyjne dyrektywy europejskie dotyczące ekologicznego budownictwa. – Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z 2010 roku budynki oddane do użytku po 9 lipca 2013 roku będą musiały spełniać zaostrzone normy dotyczące minimalnej charakterystyki energetycznej – mówi Maja Niezborała z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

W trakcie pierwszego etapu budowy Ecori powstanie 89 mieszkań o powierzchni od 39,41 do 84,90 metrów kwadratowych. Osiedle będzie nie tylko przyjazne środowisku naturalnemu, ale i kieszeni jego mieszkańców. Zastosowane rozwiązania techniczne mają zmniejszyć koszty eksploatacji mieszkań. Lokale zostaną wyposażone w tzw. logotermy, wymienniki ciepła centralnego ogrzewania, które służą do decentralnego przygotowania wody użytkowej i regulacji temperatury powietrza w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie ogranicza ilość pionów prowadzonych na klatce schodowej do dwóch pionów grzejnych (zasilanie i powrót do źródła ciepła) i pionu wody zimnej.

Jednak to, co będzie odróżniać poznańską Ecorię od innych podobnych osiedli w mieście, to szereg działań edukacyjnych, które mają zmieniać złe nawyki mieszkańców oraz ich myślenie o ekologicznym stylu życia. Pomysłodawcy wychodzą z założenia, że oprócz dogodnych rozwiązań ekologicznych zastosowanych w mieszkaniach, potrzebna jest wiedza, w jaki sposób właściwie z nich korzystać i jak pełniej wykorzystywać ich możliwości. Mieszkańcy otrzymają poradnik „Eco-loco” w wersji papierowej, oraz elektronicznej „Eko-living”, w których znajdą informacje o tym, jak żyć ekologicznie i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Ponadto na etapie aranżacji wnętrz projektanci osiedla zapewnią pomoc w doborze sprzętów gospodarstwa domowego o wysokiej klasie energooszczędności.

Miejmy nadzieję, że w ślad za Ecorią powstaną w Poznaniu inne równie ekologiczne i ekonomiczne domy mieszkalne.

Źródło: Miasto Poznań
4.7/5 - (20 votes)
Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments