Ekologiczne marki. Czy Polacy dbają o środowisko naturalne?
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Ekologiczne marki. Czy Polacy dbają o środowisko naturalne?

Ekologiczne marki. Czy Polacy dbają o środowisko naturalne?

Źródło: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Aż 90% zapytanych Polaków deklaruje troskę o środowisko naturalne – wynika z tegorocznej edycji badania European Trusted Brands. W sondażu zapytano Europejczyków również o stosunek do ekologicznych marek, a także o gotowość do zakupu produktów „przyjaznych dla środowiska”. Stworzono także ranking wyłaniający marki uważane za najlepsze pod względem troski o ekologię.

Na pytanie czy jesteśmy zaniepokojeni stanem środowiska naturalnego 90 proc. Polaków odpowiada twierdząco. Pozostałe 10 proc. w niewielkim stopniu troszczy się o środowisko bądź w ogóle o nie nie dba. Również 90 proc Polaków uważa, że większość dużych firm w rzeczywistości nie dba o ekologię, a marki przyjazne środowisku są zbyt drogie.

Według najnowszych badań ETB idealna marka powinna być ekologiczna (uważa tak 52 proc. pytanych). Najczęściej atrybut ten wymieniają Szwajcarzy, Austriacy oraz Niemcy. Polacy natomiast, obok Czechów i Rosjan należą do narodów, które najrzadziej wskazują na ten aspekt jako istotny i zajmuje on bowiem dopiero 10 miejsce w hierarchii.

Jedynie 48 proc. Europejczyków ufa ekologom. Statystykę poprawiają Austria i Rumunia z wynikiem 65 proc. oraz Szwajcaria i Niemcy – po 61 proc pozytywnych odpowiedzi. Z kolei Polska znajduje się poniżej średniej z wynikiem 43 proc. Najmniejsze zaufanie do ekologów mają Finowie (75 proc.), Holendrzy (64 proc.) i Czesi (67 proc.).

„Badanie European Trusted Brands przyłapało Polaków na gorącym uczynku. Mimo iż 9 na 10 naszych rodaków deklaruje troskę o środowisko naturalne, przy decyzjach konsumenckich zaledwie co trzeci bierze pod uwagę to, czy jego ulubiona marka jest ekologiczna. W wyżej rozwiniętych krajach europejskich stan środowiska naturalnego rzadziej niepokoi mieszkańców, za to przywiązują oni znacznie większą wagę do proekologiczności wybieranych przez siebie marek produktów i usług. Ponieważ także w innych słabiej rozwiniętych krajach (Rosji, Rumuni czy Portugalii) występuje podobna jak w Polsce rozbieżność, można zaryzykować tezę, że tam, gdzie konsumenci istotnie dbają o środowisko naturalne, rzadziej niepokoi ich jego stan. A zatem dopóki Polacy nie zaczną zwracać większej uwagi na szkody ekologiczne, jakie pociągać mogą za sobą ich decyzje konsumenckie oraz  ich zachowania (np. niesegregowanie odpadów), będą istotnie mieli więcej powodów do niepokoju o stan swojego środowiska naturalnego.

Polacy są bardziej od innych Europejczyków sceptyczni, jeśli chodzi o proekologiczną motywację producentów. Pytanie brzmi, czy mają ku temu rzeczywiste powody, czy istotnie większość dużych firm w naszym kraju rzadziej niż w Europie Zachodniej zważa na szkody środowiskowe” – komentuje wyniki profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

European Trusted Brands to jedno z największych i najszerzej zakrojonych badań konsumenckich. Badanie po raz pierwszy przeprowadzono w 2001 r. Tegoroczna edycja badania została przeprowadzona w 16 krajach europejskich. Kraje, które zostały objęte tegorocznym badaniem to: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja i Węgry oraz po raz pierwszy Chorwacja i Słowenia. Wzięło w niej udział 33 005 respondentów.

Ekologia.pl

4.8/5 - (5 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mam nadzieję, że Polacy zaczną dbać o środowisko w końcu!

Ekologia jest mega ważna, ale ludzie nie doceniają naszej planety… Wszyscy hucznie mówią, że trzeba dbać o środowisko, a sami nie robią w tym zakresie nic… Mam nadzieję, że takie inicjatywy jak np. Galeria Implant w Warszawie przetrze szlaki i pociągnie większą ilość osób w stronę ekologii. Jakby ktoś nie wiedział, to ta galeria ma być proekologiczna, np. 1 bilet parkingowy = 1 zasadzone drzewo, dodatkowo zdrowa farba, oczyszczacze powietrza, mnóstwo roślin… Takie projekty trzeba promować!