Mieszkanie w bloku – jak żyć ekologicznie? Dobre rady. | ekologia.pl
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Jak możesz żyć ekologicznie w bloku? Praktyczne porady na co dzień

Jak możesz żyć ekologicznie w bloku? Praktyczne porady na co dzień

Właściciele domów jednorodzinnych mają duże pole do popisu w zakresie wdrażania ekologicznych rozwiązań, od gromadzenia deszczówki po instalację fotowoltaiki. Żyjąc w bloku mamy tych możliwości oczywiście znacznie mniej. Nie oznacza to jednak, że nie warto się starać. Nawet w zaciszu małej kawalerki można codziennie, dokonywać wyborów przyjaznych środowisku.

Ponad 40% Polaków mieszka w blokach

Ponad 40% Polaków mieszka w blokach, fot. AlexVog/envato
Spis treści

Z danych Eurostatu wynika, że 41% Polaków wciąż mieszka w blokach. Odsetek ten maleje z biegiem czasu, ale wciąż jest bardzo wysoki. Tymczasem decyzje, które podejmują codziennie miliony ludzi, w zasadniczy sposób odbijają się na stanie środowiska naturalnego i naszej ziemskiej atmosfery. Jak więc można żyć ekologicznie w bloku?

Oszczędzaj wodę

Marnotrawstwo wody ma niestety miejsce w większości łazienek, również tych blokowych. W pierwszej kolejności warto więc naprawić wszystkie nieszczelności – przeciekająca spłuczka może przepuszczać nawet litr wody na godzinę! Ogromne straty wody spowodowane są również kapiącymi kranami i bateriami prysznicowymi.

Druga sprawa to nawyki. Zakręcanie wody na czas namydlania się pod prysznicem lub mycia zębów to konieczność. Sam prysznic – generalnie oszczędniejszy niż kąpiel w wannie – nie powinien też trwać w nieskończoność. Pięciominutowy natrysk, który wszystkim miałby wystarczyć do umycia ciała i włosów, to zużycie 75-90 litrów wody; przy dziesięciu minutach tracisz już jednak ponad 160 l! Oszczędzać wodę można również w kuchni, przede wszystkim podczas mycia naczyń – wypełniona po brzegi zmywarka z ekologicznym programem jest zdecydowanie najlepszą opcją, ale jeśli nie masz jej gdzie wstawić, myj naczynia w napuszczonym zlewie, nigdy zaś pod bieżącą wodą.

 

Jak oszczędzać wodę w bloku?

Skrócenie czasu prysznica to ogromna oszczędność wody, fot. mstandret/envato

Świeć z głową

Większość energii w Polsce pochodzi nadal z paliw kopalnych – każdy zużytkowany kilowat równa się więc dodatkowym emisjom gazów cieplarnianych. Aby zmniejszyć swój balast środowiskowy, pomyśl o wymianie żarówek na energooszczędne, a najlepiej na diody LED. Nie bez znaczenia jest również dobór oświetlenia – instalując punktowe lampy i reflektory, możesz czytać, uczyć się lub oglądać telewizję przy minimalnym wydatkowaniu energii. Naturalnie, w żadnym pokoju nie powinno się nigdy palić światło, jeśli nie jest ono potrzebne. Dodajmy, że rezygnacja z zasłon i ciężkich firanek oraz podciąganie żaluzji w górę w ciągu dnia pozwalają maksymalnie wykorzystać naturalne światło, skracając czas użycia żarówek.

 

Światło należy włączać tylko tam, gdzie jest faktycznie potrzebne

Światło należy włączać tylko tam, gdzie jest faktycznie potrzebne, fot. perfectlab/envato

Okiełznaj sprzęt AGD

Lodówka, pralka, suszarka, zamrażalnik – duży sprzęt AGD zużytkowuje sporo energii i powinien być kupowany z rozwagą. Niska cena nie zawsze oznacza duże oszczędności, gdyż w długiej perspektywie liczy się trwałość oraz energooszczędność. Jeśli możesz, kupuj więc urządzenia oznaczone klasą energetyczną A+, A++ lub A+++.

Mądry zakup to jednak nie wszystko. W przypadku lodówki warto pamiętać o niepozostawianiu nigdy drzwi otwartych na oścież i niewkładaniu do środka ciepłych pokarmów. Pralka powinna być pełna, a najlepiej jest prać w możliwie jak najniższej temperaturze. Również w przypadku suszarki warto wybierać krótsze programy, a w miarę możliwości suszyć pranie na balkonie.

 

Prać należy z pełnym bębnem i w niskiej temperaturze

Prać należy z pełnym bębnem i w niskiej temperaturze, fot. OksaLy/envato

Ogrzewaj na minimum

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety – z każdej strony otaczają cię inne mieszkania, które gwarantują doskonałą izolację. Większość ludzi w zimie nadużywa grzejników, więc w wielu blokach dochodzi do kumulacji ciepła, które potem niepotrzebnie wypuszcza się potem oknem. Jeśli pod Tobą, na Tobą i obok ktoś mieszka, spróbuj skręcić ogrzewanie na niższy poziom i korzystać z ciepła sąsiadów.

Wietrzenie w okresie grzewczym powinno się przeprowadzać otwierając okno na oścież na kilka minut, nie zaś trzymając je długo lekko uchylone. Jeśli masz możliwość, pozbądź się tradycyjnych grzejników i zainstaluj maty grzewcze na ścianach – oszczędzisz prąd i pieniądze.

 

termostat

Nie należy przegrzewać wnętrz w mieszkaniu, fot. scalatore1959/envato

Wymień okna

Skoro jesteśmy już przy oknach, warto pamiętać, że generują one olbrzymie straty cieplne. W ramach remontu mieszkania warto więc wymienić stare okna na nowe – szczelne i wyposażone zestaw trzech szyb, które gwarantują doskonałą izolację termiczną. W rezultacie potrzeby grzewcze wyraźnie maleją. Eksperci doradzają, aby współczynnik przenikania ciepła przez okno był niższy niż 1 W/(m²·K). Nocą możesz dodatkowo zasłaniać okna zasłonami lub roletami, aby przeciwdziałań ucieczce ciepła.

Wbrew pozorom natomiast okna nie muszą być wcale drewniane, aby były ekologiczne. PVC wyróżnia się wyjątkową trwałością, oferuje doskonałe właściwości izolacyjne i daje się dobrze recyklować.

 

Warto zainwestować w energooszczędne okna

Warto zainwestować w energooszczędne okna, fot. travelarium/envato

Postaw na ekologiczne farby

Odmalowywanie ścian i sufitów to jeden z najpowszechniejszych domowych remontów. Jeśli zależy Ci na środowisku naturalnym oraz zdrowiu domowników, wybieraj farby typu „Low VOC”, czyli o niskim poziomie organicznych związków lotnych. Przypomnijmy, że związki lotne mają bardzo negatywny wpływ na stan atmosfery – reagują one z tlenkami azotu tworząc smog i pogłębiając efekt cieplarniany. Kupowanie tradycyjnych farb o wysokiej zawartości związków lotnych wspiera jeden z „brudniejszych” przemysłów. Dodatkowo, długoletnie wdychanie VOC może wywoływać problemy oddechowe, a także zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

 

Do malowania wybieraj farby o niskim poziomie związków lotnych

Do malowania wybieraj farby o niskim poziomie związków lotnych, /fot. DC_Studio/envato

Kupuj zdrowe, trwałe meble

Problem ze związkami lotnymi, toksycznymi klejami i lakierami pojawia się również w kontekście mebli. Niestety, te najtańsze pod względem ekologicznym okazują się zwykle najdroższe. Niska jakość zwiększa częstotliwość wymiany, a w wielu przypadkach możliwości recyklingu są ograniczone. Jak jest alternatywa? Paradoksalnie, nie tylko drogie meble ze szlachetnych gatunków drewna, ale również meble już używane (jedynie odnowione) lub meble z recyklingu. Poza drewnem warto wybierać meble ze szkła i aluminium – niezwykle trwałe, łatwe w utrzymaniu i doskonale nadające się do ponownego przetworzenia.

 

Wybieraj trwałe i ekologiczne meble

Wybieraj trwałe i ekologiczne meble, fot. seventyfourimages/envato

Dekoruj naturalnie

W pięknych wnętrzach żyje się przyjemniej. Niestety, współczesny pomysł na upiększanie mieszkania zbyt często polega na kupowaniu kolejnych dekoracji na każdy sezon. A w sklepach co miesiąc kuszą nowe dodatki i akcesoria, często z tworzyw sztucznych i o ograniczonej trwałości. Tymczasem domowe wnętrza można z powodzeniem dopełniać roślinami doniczkowymi, bukietami w wazonach, muszlami, kamieniami, szyszkami, suchymi trawami, itd. Część z nich możesz pozyskać za darmo, na rodzinnym spacerze, a żadna nie wiąże się z dodatkową produkcją przemysłową. Roślinne ozdoby w końcu trafią zaś do bioodpadów!

 

Rośliny doniczkowe to najbardziej ekologiczne dekoracje

Rośliny doniczkowe to najbardziej ekologiczne dekoracje, fot. FollowTheFlowStudio/envato

Recykluj co się da

Mieszkanie w bloku nie powinno być wymówką dla unikania segregacji odpadów. Wszystkie osiedla posiadają dziś kontenery na szkło, papier i plastik, a większość również na bioodpady. W szafce pod zlewem da się natomiast zaaranżować minimalnie cztery przegródki na segregację. Klucz do sukcesu to składanie i zgniatanie – nawet w niewielkim pojemniku da się zmieścić sporo śmieci, jeśli przyłożysz się do ich minimalizacji. Procesowi recyklingu możesz również pomóc odpowiedzialnie opróżniając opakowania po żywności i kosmetykach oraz oddzielając poszczególne surowce z opakowań wieloskładnikowych, np. papier i plastik.

Życie w mieszkaniu nie powinno utrudniać segregacji odpadów

Życie w mieszkaniu nie powinno utrudniać segregacji odpadów, fot. Pressmaster/envato

Sprzątaj bez chemii

Jeszcze jednym sposobem na ograniczenie swojego wpływu na środowisko naturalne jest unikanie ciężkiej chemii do czyszczenia mieszkania. Dbałość o porządek i higienę nie musi wcale polegać na korzystaniu ze specjalistycznych mleczek i emulsji, bogatych w organiczne związki lotne. Stosowane do mycia zawsze, są one spłukiwane do kanalizacji i prędzej lub później przedostają się do środowiska naturalnego, szkodząc ekosystemom wodnym i zdrowiu gleby. Tymczasem, do czyszczenia i dezynfekcji wykorzystać możesz z powodzeniem tanią i bezpieczną dla środowiska mieszankę octu z sodą oczyszczoną, a także roztwór wodny ze spirytusu lub soku z cytryny. Do codziennego sprzątania chemikalia nie są w domu potrzebne.

 

Warto unikać chemicznych środków do czyszczenia,

Warto unikać chemicznych środków do czyszczenia, fot. FabrikaPhoto/envato

Bibliografia
  1. „Większość Polaków mieszka w domach, nie w blokach” Bartosz Turek, https://wgospodarce.pl/analizy/144094-wiekszosc-polakow-mieszka-w-domach-nie-w-blokach, 27/09/2024;
  2. „8 green ways landlords can make more sustainable properties” David Bitton, https://www.openaccessgovernment.org/green-landlords-sustainable-properties-rental-housing/155306/, 27/09/2024;
  3. “5 Tips for Eco-Friendly Apartment Living You Can Try Today” Jeff Granger, https://butterflymx.com/blog/eco-friendly-apartment-living/, 27/09/2024;
  4. “11 Eco-Friendly Apartment Modification Hacks” Krista Reuther, https://www.turbotenant.com/blog/eco-friendly-apartment-hacks/, 27/09/2024;
  5. “8 Tips for Eco Friendly Apartment Living” Kathryn Kellog, https://www.goingzerowaste.com/blog/8-tips-for-eco-friendly-apartment-living/, 27/09/2024;
  6. “Sustainable Apartment Ideas: 18 Eco-Friendly Lifestyle Tips” Brett Stadelmann, https://www.unsustainablemagazine.com/sustainable-apartment-ideas/, 27/09/2024;
5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments