Jak ułożyć panele na starej drewnianej podłodze?

Właściciele starych mieszkań często decydują się na ułożenie nowych paneli na istniejącej posadzce. Dzięki temu nie muszą usuwać oryginalnego parkietu i oszczędzają sobie mnóstwo pracy. Proces ten nie jest szczególnie skomplikowany, toteż ma wielu zwolenników. Niestety samo przygotowanie podłoża wymaga już nieco więcej wysiłku. Dowiedz się, jak krok po kroku ułożyć panele na starej drewnianej podłodze!parkietfot. Unsplash
Jak przygotować drewnianą podłogę pod panele?

Zanim zaczniesz układać panele na starej podłodze, musisz odpowiednio ją do tego przygotować. Na nierównym i niestabilnym parkiecie nowa posadzka szybko by się bowiem zniszczyła. Jakie kroki należy więc wykonać?

1.     Przyklej klepki parkietu

Klepki, które odkleiły się od podłoża, trzeba z powrotem przymocować. Można użyć w tym celu zwykłego kleju do parkietu. Niestety deszczułek nie da się po prostu wyjąć, więc konieczne okaże się wykonanie w nich niewielkich otworów, przez które wciśnięty zostanie klej. Ubytki należy następnie wypełnić na przykład specjalnym kitem. Jest on odporny na wahania temperatury i wilgotności, a po utwardzeniu pozostaje elastyczny. Dzięki temu nie wykrusza się wskutek eksploatacji podłogi.

2.     Wyrównaj parkiet

Bardzo często stary drewniany parkiet jest niestabilny i nierówny, wobec czego warto pokryć go w całości masą z żywicy i piasku. To mieszanka, która dokładnie wypełni wszystkie szczeliny, jednocześnie wyrównując powierzchnię podłogi. Proporcje obu składników ustala się na podstawie rozmiarów szpar między klepkami – im większe, tym więcej piasku będzie potrzebne. Po nałożeniu masy na parkiet trzeba natychmiast wyrównać ją packą, ponieważ szybko zastyga. Po związaniu żywica wymaga też szlifowania.

3.     Ustabilizuj deski

Jeśli masz do czynienia z uginającymi się deskami, może to oznaczać, że podpierające je legary spróchniały. W takiej sytuacji należy zdemontować podłogę, wypoziomować legary za pomocą klinów, a następnie ustabilizować je pianką poliuretanową. W niektórych przypadkach konieczne może się też okazać dołożenie dodatkowych legarów.

Jak układać panele na drewnianej podłodze?

Kiedy upewnisz się już, że stara drewniana podłoga jest wystarczająco stabilna i równa, możesz przejść do układania na niej nowej posadzki. Pamiętaj, że zakupione panele powinno się zostawić na przynajmniej 48 godzin w pomieszczeniu, gdzie mają zostać położone. Dopiero później wypakuj je z foliowych paczek, ograniczając się zresztą do ilości, którą zamierzasz zamocować danego dnia.

1.     Wykonaj podkład pod panele

Nigdy nie układaj nowych paneli bezpośrednio na starym parkiecie lub drewnianych deskach. Aby nadać posadzce odpowiednie właściwości, należy zastosować specjalny podkład. To warstwa zwiększająca trwałość podłogi, wygłuszająca dźwięki wynikające z jej użytkowania i pełniąca funkcję izolacji termicznej. Jej grubość powinna zostać dostosowana do poziomu nierówności podłoża. Nie należy jednak stosować podkładu grubszego niż 7 – 8 mm, ponieważ może to skutkować uginaniem się paneli, prowadzącym do szybszego zużywania się ich zamków.

2.     Ułóż panele na parkiecie

Układanie paneli zawsze należy zaczynać od rogu pomieszczenia. Trzeba przy tym pamiętać, aby prowadzić je prostopadle do okna, czyli zgodnie z kierunkiem padania światła. Dzięki temu połączenia między nimi będą mniej widoczne. Jeżeli we wnętrzu znajduje się kilka okien, panele układaj prostopadle do tego, które zlokalizowane jest naprzeciw wejścia. Proces układania paneli podłogowych przebiega szybko i łatwo, a wszystko dzięki specjalnemu systemowi zamków. Pozwala on na błyskawiczne łączenie poszczególnych elementów bez konieczności sięgania po jakiekolwiek dodatkowe narzędzia. Jedyne komplikacje, na jakie możesz natrafić, związane są z docinaniem paneli. Mając jednak na wyposażeniu wyrzynarkę, bez trudu poradzisz sobie z tym wyzwaniem.

3.     Zadbaj o właściwe dylatacje

Dylatacje to odstępy pomiędzy panelami a ścianami, pozwalające podłodze pracować. Oznacza to proces rozszerzania i kurczenia pod wpływem zmian wilgotności i temperatury. Szczeliny powinny mieć około 1 cm szerokości, a maskuje się je za pomocą listew przyściennych.
Zauważ też, że w niektórych przypadkach konieczne może okazać się zachowanie dodatkowych dylatacji. Mowa na przykład o pomieszczeniach o skomplikowanym kształcie lub bardzo dużej powierzchni (ponad 100 m2), gdzie odstępy pomiędzy panelami powinny dzielić całą posadzkę na mniejsze pola. Maskuje się je specjalnymi listwami podłogowymi. Brak dylatacji w takich sytuacjach mógłby spowodować wypaczenie paneli pod wpływem wilgotności.

Układanie paneli na starej podłodze – podsumowanie

Najbardziej skomplikowanym etapem układania nowych paneli na starej podłodze, jest odpowiednie przygotowanie parkietu. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, możesz skorzystać z pomocy fachowca, który wyrówna i ustabilizuje klepki bądź drewniane deski. Później wystarczy już tylko dobrać i położyć podkład, zamocować panele i zainstalować listwy przyścienne. To zdecydowanie łatwiejsze i szybsze w realizacji rozwiązanie niż demontaż lub renowacja starego parkietu.

art. sponsorowany
Ocena (3.6) Oceń: