ZUŻYTY SPRZĘT AGD. Co zrobić ze zużytym sprzętem AGD?
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Nie strzel samobója starym telewizorem!

Nie strzel samobója starym telewizorem!

źródło: multipr.pl
źródło: multipr.pl

Zbliżające się wielkie imprezy sportowe oraz nieuchronna cyfryzacja sygnału telewizyjnego napędzają sprzedaż nowoczesnych telewizorów. W jaki sposób należy pozbyć się starych odbiorników aby z jednej strony nie zanieczyszczać środowiska, z drugiej – uniknąć wysokiego mandatu?

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej oraz Igrzyska Olimpijskie po raz kolejny ożywiły sprzedaż telewizorów. W stosunku do ubiegłego roku producenci odbiorników telewizyjnych zanotowali wzrost zysków ze sprzedaży na poziomie 6 procent. W związku z faktem, że nieliczni wybrańcy będą mogli uczestniczyć w czekających nas sportowych świętach osobiście, większość kibiców inwestuje w nowoczesne telewizory mające zapewnić jak największy komfort i radość ze śledzenia wydarzeń sportowych.

Jeśli sport to w HD

W dobie dynamicznego rozwoju technologii oraz cyfryzacji przekazu jedyną gwarancją najwyższej jakości jest obraz w rozdzielczości High Definition. Żeby cieszyć się nim w pełni, niezbędny jest jednak odbiornik telewizyjny, który na to pozwoli. Producenci telewizorów zapewniają, że w ciągu kilku tygodni nastąpi znaczny wzrost sprzedaży modeli LCD, a także telewizorów zaprojektowanych w technologii LED. Wskazuje na to doświadczenie z 2010 roku, kiedy większość kibiców była zmuszona poprzestać na transmisji Piłkarskich Mistrzostw Świata organizowanych w RPA, wybierając najnowsze technologie zastosowane w odbiornikach telewizyjnych. W tym roku hitem produktowym mają być telewizory 3D, które zapewnią maksimum doznań sportowych i przeniosą kibiców z salonów wprost na trybuny bez konieczności wychodzenia z domu.      

Cyfrowa ustawa – czyli pomyślmy o zakupach!  

Nie tylko sportowe szaleństwo jest impulsem stymulującym wzrost zysków ze sprzedaży nowych odbiorników telewizyjnych. Zapowiadana od dawna cyfryzacja sygnału telewizyjnego i całkowite wyłączenie sygnału analogowego powoli staje się faktem. Zgodnie z zapowiedziami 31 lipca 2013 roku będzie ostatnim dniem, kiedy sygnał analogowy i cyfrowy będą nadawane jednocześnie. Z upływem tego terminu nastąpi całkowite wyłączenie telewizji analogowej, co będzie ostatnim etapem wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Oznacza to, że odbiorniki starego typu nie będą już odbierać sygnału telewizyjnego. Producenci sprzętu telewizyjnego już teraz zachęcają użytkowników tradycyjnych telewizorów kineskopowych do wymiany odbiorników na nowe i zainwestowania w nowoczesne technologie.

W tej sytuacji pojawia się pytanie – co zrobić kiedy już kupimy nowy telewizor?

Od 21 października 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym (ustawa o ZSEE z 29 lipca 2005 r.), według której, wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie – m.in.: telewizory, pralki, lodówki, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, wiertarki, telefony komórkowe, komputery, video, a także świetlówki i żarówki energooszczędne – to odpady, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika ponieważ zanieczyszczają środowisko. Grozi za to kara grzywny od 500 do 5 000 zł.

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie, elektrośmieci pochodzące z gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie i w dowolnej ilości do specjalnego punktu zbierania, oraz w przypadku dokonywania zakupu nowego sprzętu, również do sklepu (w myśl zasady stary za nowy, bez względu na markę). By uzyskać szczegółowe informacje na temat prowadzonych programów zbiórki elektrośmieci oraz dowiedzieć się gdzie znajduje się najbliższy punkt oddawania ZEEE warto wejść na stronę internetową www.elektrosmieci.pl lub www.zuzyteswietlowki.pl. Na wszystkie pytania odpowiadają również konsultanci infolinii 801 011 180.


4.6/5 - (15 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments