Unijne plany redukcji emisji CO2 a budowa domu
Gospodarka energetyczna Polski jest oparta na węglu. Mało jest u nas obszarów gdzie można stawiać elektrownie wiatrowe, wodne czy na baterie słoneczne. Elektrownie wodne, które znajdują się w Polsce to głównie elektrownie szczytowo-pompowe czyli magazynujące energię poza szczytem zużycia energii (najczęściej w nocy) i wytwarzające ją w szczycie.
W 2008 r. państwa Unii postawiły sobie trzy cele w ramach pakietu energetyczno-klimatycznego: zwiększenie efektywności energetycznej o 20%, zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych o 20%, redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20%. Cele te miały być osiągnięte do 2020 r. Obecnie mówi się o redukcji emisji gazów cieplarnianych o 30% w tym samym czasie. Polityka klimatyczna i energetyczna UE będzie miała zatem swoje odzwierciedlenie w procesie budowy domu.
– Już ograniczono energochłonność budynków i wprowadzono obowiązek świadectw energetycznych. Różnica kosztów w budowie domu w technologii tradycyjnej w porównaniu z pasywną będzie stopniowo malała, a zyski związane ze zmniejszeniem kosztów eksploatacji ze względu na drożejące surowce, z pewnością będą rosły. – informuje Anna Macina z firmy architektonicznej Archeton – Eko, ekologia, energooszczędność – to hasła trendu tzw. zielonego budownictwa. Jest on obecnie jednym z wiodących i znalazł także odzwierciedlenie w pracy projektantów naszej firmy.
Projekty domów EKO cechuje zwarta bryła, duże przeszklenia elewacji nasłonecznionych i propozycje stosowania alternatywnych źródeł energii. Zasady energooszczędności i ograniczania strat ciepła mają wyraźny wpływ na formę budynków. Brak balkonów, lukarn w dachu, minimalna wielkość oraz ilość otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej – wszystko to zmniejsza powierzchnię ucieczki energii z wnętrza mieszkania, ale też tworzy ascetyczną estetykę projektów domów Eko.
Z kolei technologia prefabrykowanego szkieletu drewnianego jest szeroko stosowana w krajach Europy zachodniej i krajach skandynawskich. Wszystkie moduły: gotowe ściany, stropy, więźba dachowa, powstają w fabryce, w warunkach niezależnych od pogody. Jeśli fundamenty zostaną zbudowane w którymś z ciepłych miesięcy, dom może powstać nawet zimą. Na plac budowy dostarczane są komplety potrzebnych elementów, następnie całość jest montowana na przygotowanej uprzednio płycie fundamentowej. W ciągu zaledwie kilku tygodni powstaje zamknięta bryła budynku wraz z oknami, kominem, dachem i wykończonymi elewacjami.
Standardowym wymogiem projektowania gotowych domów jest zapewnienie im minimum stuletniej żywotności. Pod względem solidności wykonania i trwałości drewniane domy prefabrykowane są absolutnie porównywalne z domami realizowanymi w technologii tradycyjnej.