Smog i jakość powietrza w Polsce. Polskie powietrze truje
Ekologia.pl Środowisko Ochrona środowiska naturalnego Alarm smogowy dla Polski!

Alarm smogowy dla Polski!

Fot. dreamstime
fot. dreamstime

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej – ostrzega Polski Alarm Smogowy. Normy dla rakotwórczego benzo[a]pirenu są przekraczane w skali kraju aż o 500 proc.! Z powodu fatalnej jakości powietrza każdego roku przedwcześnie umiera 45 tysięcy Polaków.
„Ponad połowa terytorium Polski boryka się z bardzo wysokimi stężeniami pyłów zawieszonych. Wraz z Bułgarią prowadzimy również pod względem zapylenia powietrza. Normy dla benzo[a]pirenu, substancji rakotwórczej i mutagennej, która obecna jest również w papierosach, są przekroczone na terenie niemal całej Polski.” – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Kto jest największym trucicielem? Jakość powietrza pogarsza się wyraźnie w sezonie grzewczym. Dlatego, że głównym źródłem tych zanieczyszczeń są domowe piece na węgiel i inne paliwa stałe. A Polska węglem stoi – aż 70 proc. domów jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą węgla. Oprócz niskiej emisji z przydomowych kominów powietrze w naszym kraju psuje transport i duże zakłady przemysłowe.

Czym grozi oddychanie zanieczyszczonym powietrzem?
Problemy z oddychaniem, podrażnienia oczu, gardła i nosa, infekcje dróg oddechowych. − takie dolegliwości może powodować smog. W przypadku długotrwałego kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem mogą wystąpić astma, rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, problemy z układem krążenia (nadciśnienie, wylewy, zawały, udary), a nawet zmiany anatomiczne w mózgu, prowadzące do szybszego starzenia się układu nerwowego. Nic zatem dziwnego, że z powodu fatalnej jakości powietrza każdego roku przedwcześnie umiera 45 tysięcy Polaków.

Czy Polacy są skazani na oddychanie zatrutym powietrzem?
Chociaż za poprawę jakości powietrza odpowiadają władze samorządowe, to obecnie nie posiadają one praktycznie żadnych narzędzi, które umożliwiłyby im podjęcie stanowczych działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza – zarówno w obszarze zanieczyszczeń z domowych pieców grzewczych, jak i transportu.

Potrzebne są konkretne zmiany w prawie krajowym − dlatego też Krakowski Alarm Smogowy wraz z Dolnośląskim Alarmem Smogowym i Podhalańskim Alarmem Smogowym rozpoczynają kampanię na rzecz niezbędnych zmian pod hasłem Polskiego Alarmu Smogowego.

„Zdajemy sobie sprawę, że sami nie osiągniemy wiele. Musimy połączyć siły i razem walczyć o zmiany, które pozwolą nam oddychać czystym powietrzem” – przekonuje Piotr Manowiecki z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Co zrobić, by poprawić jakość powietrza w Polsce? Potrzebne są decyzje na poziomie centralnym. Chodzi głównie o wprowadzeniu norm jakości dla węgla, wymagań emisyjnych dla nowych kotłów na węgiel i drewno, przekazanie gminom możliwości określania norm emisyjnych, które będą musiały spełniać wszystkie kotły w danej gminie, nie tylko nowe, a także umożliwienie gminom ograniczania ruchu samochodowego w mieście.

„Ogromne zanieczyszczenie powietrza benzo[a]pirenem czy pyłem zawieszonym wynika w dużej mierze z tego, że ludzie ogrzewają domy węglem bardzo złej jakości, często pomieszanym ze śmieciami, w urządzeniach, które nie spełniają żadnych standardów emisyjnych. Pora to zmienić.” – tłumaczy Radosław Gawlik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Z drugiej strony należy zwrócić uwagę, że ogrzewanie mieszkań węglem kamiennym jest blisko dwukrotnie tańsze niż ogrzewanie gazem ziemnym i blisko trzykrotnie tańsze niż olejem opałowym. Dlatego krytycy pomysłu obawiają się, że te zmiany – jeżeli zostaną wymuszone prawem – mogą uderzyć w najbiedniejszych, których nie stać na wymianę czy modernizację pieców i kotłów.

Ekologia.pl

4.7/5 - (10 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kto pozwala na zbrodnicze CHEMTRALIS i co wy tu mówicie o smogu zrób analize ziemi i wody tym całym ekologom tylko kasa ?????????

Pisałem wielokrotnie, doprowadzić do sytuacji że taniej jest palić gazem, nie potrzebna będzie ani jedna ustawa, ani jeden nakaz czy zakaz, ludzie sami sobie wymienią piece tylko niech będzie taniej, czy ktoś rozumie taaaniej !!!!!!!.
Cały czas słyszę że na wszystko nam dają i we wszystkim pomagają i gdzie ta pomoc, obniżyć cenę gazu minimum o połowę. Problem zniknie sam w przeciągu dwu trzech lat.
PS. a wtedy tradycyjnie dowalą jak w przypadku ropy itp.

Mozna sie z tym zgadzac albo nie . Jest jak jest. Problem palenia smieciami czy weglem nie polega na tym ze rodacy to “lubia”.

Mydlenie sobie oczu “swiadomoscia” tutaj nic nie pomoze. “Przyzwolenie
spoleczne” zniknie gdy obywatel bedzie mial alternatywy w postaci
srodkow na “ekologiczne” ogrzewanie czy tez pozbycie sie smieci
– nawet za darmo. Wtedy “swiadomosc” zacznie rosnac. Nigdy odwrotnie.
Proste.
Nie brnijmy w kraine absurdow …..


Małe dawki trucizn uodparniają:) https://www.disciples.pl/printview.php?t=1811&start=0&sid=acb9aa3de4a1d7dce85f03b100ad6ea2 Uodparnianie na trucizny to stara metoda polegająca na przyjmowaniu małych dawek:)

„Ogromne zanieczyszczenie powietrza benzo[a]pirenem czy pyłem zawieszonym wynika w dużej mierze z tego, że ludzie ogrzewają domy węglem bardzo złej jakości, często pomieszanym ze śmieciami, w urządzeniach, które nie spełniają żadnych standardów emisyjnych. Pora to zmienić.” – tłumaczy Radosław Gawlik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.”

To mozna bardzo latwo zmienic.
Zwiekszajac dochody ludnosci.

Od czego zaczynamy ?

Jak wymieni piec na gazowy, to nie spali śmieci umiesz myśleć.
Zmień cenę gazu na taką aby opłaciło się palić.
Na pewno polak to złodziej i jak to zmienić? ale przykład idzie z góry to pewno tak pozostanie

Nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem. Polacy są przyzwyczajeni do Palenia śmieci i jest na to społeczne przyzwolenie. Moi sąsiedzi, mimo że ich stać, spalają odpady w piecu, bo tak jest wygodnie i mówią, że nie może to mieć tak dużego wpływu na powietrze. Główny problem to brak świadomości….

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!