ASTEROIDA APOPHIS ZDERZY SIĘ Z ZIEMIĄ? Bliskie spotkania 2004MN4.
Ekologia.pl Środowisko Specjalne Bliskie spotkania z planetoidą 2004MN4. Czy asteroida Apophis zagraża Ziemi?

Bliskie spotkania z planetoidą 2004MN4. Czy asteroida Apophis zagraża Ziemi?

Asteroida 99942 Apophis uderzy w Ziemię 13 kwietnia 2036 roku. Tym razem nie jest to scenariusz filmu science–fiction, ale realne szacunki rosyjskich naukowców z petersburskiego uniwersytetu. Pierwsze wyliczenia, które podała NASA mówiły o tym, że bliskie spotkanie z asteroidą Apophis może nastąpić już w 2029 roku. Sprzeczne raporty naukowców budzą wątpliwości, jednak pytanie pozostaje: czy powinniśmy się bać?

Tuż po odkryciu, asteroida Apophis nazwana na cześć bóstwa destrukcji i symbolu ciemności w mitologii egipskiej, narobiła sporo zamieszania. To za sprawą naukowców, którzy zauważyli, iż pędząca z niesamowitą prędkością asteroida coraz bardziej zbliża się do Ziemi. Jak szacują badacze, Apophis zwany również jako 2004 MN4, prawdopodobnie dwukrotnie zbliży się do naszej planety –  w 2029 oraz 2036 roku.

Co by było gdyby…

W 2029 roku tor lotu Apophis prowadzić będzie dość blisko, Ziemi jednak nic nie zagrozi. Jak będzie w 2036 roku? Istnieje minimalne prawdopodobieństwo zderzenia się asteroidy z naszą planetą. Donald Yeomans z NASA Near-Earth Object Program Office powiedział, że szanse kolizji Apophis z Ziemią są, ale wynoszą jedynie 1 na ćwierć miliona.

Gdyby jednak doszło do kolizji, szkody, jakie mogłyby być wyrządzone w wyniku takiego uderzenia, byłyby kilka razy większe od zniszczeń spowodowanych upadkiem meteorytu tunguskiego, który w 1908 roku z siłą ponad tysiąca bomb atomowych uderzył w Syberię. Według obliczeń naukowców, jeśli Apophis uderzy w Ziemię, to wydzieli się 1,6 tys. megaton energii, czyli dziesiątki razy więcej, niż podczas eksplozji bomby wodorowej – czytamy w PAP. 

Tunguska– Zdjęcie powalonych i spalonych drzew zrobione podczas wyprawy Leonida Kulika w 1927/ Wikipedia

Strach ma wielkie oczy

Naukowcy uspokajają. Planetoidy istnieją od tysięcy lat. Dopiero od niedawna mamy szansę je odkryć i zobaczyć. Wcześniej krążyły tak samo blisko, ale ludzie nie zdawali sobie z tego sprawy – powiedział PAP astronom z Centrum Badań Kosmicznych PAN, prof. Grzegorz Sitarski. Jak na razie nie ma powodów do paniki. Należy jednak bardzo uważnie obserwować i studiować trajektorię 2004 MN4. Naukowcy pracują nad różnymi wariantami zderzenia i dalej obserwują Apophis. Jeden ze scenariuszy zakłada, że 99942 Apophis najprawdopodobniej rozpadnie się przed uderzeniem w Ziemię.

Jak zatrzymać Aphopisa? Roskosmos (Rosyjska agencja kosmiczna) zaproponowała, by zepchnąć asteroidę z kolizyjnego kursu. Nie chodzi tutaj o zastosowanie materiałów nuklearnych, które wysadziłyby asteroidę w powietrze. Naukowcy wpadli na pomysł, by skonstruować specjalny statek kosmiczny, który mógłby staranować Aphopisa. Badacze z Roskosmos uważają, iż z powodu wysokich kosztów realizacji projektu do udziału w nim zaproszone będą inne kraje. Rosjanie nie bez powodu interesują się Aphopisem, bo według szacunków asteroida prawdopodobnie uderzy w obszar między Morzem Czarnym, a Morzem Bałtyckim.

Źródła: PAP/wwww.pap.pl, NASA

4.8/5 - (17 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Chwała Apophisowi !!!