Gazociąg pod specjalnym nadzorem
Ekologia.pl Środowisko Ochrona środowiska naturalnego Gazociąg pod specjalnym nadzorem

Gazociąg pod specjalnym nadzorem

Fot.: sxc.hu
Fot.: sxc.hu

Polska intensywnie pracuje nad stanowiskiem w sprawie gazociągu północnego Rosja – Niemcy. Do 27 kwietnia br. będą trwać publiczne konsultacje na temat projektu gazociągu północnego Rosja – Niemcy prowadzone przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska.

Projekt gazociągu północnego Rosja – Niemcy (w obecnym projekcie) nie narusza granic morskich Polski. W związku z tym, zgodnie z prawem, nasz kraj ma prawo wnieść jedynie opinie i ewentualne zastrzeżenia w odniesieniu do oddziaływania przedsięwzięcia na jego terytorium. Każdej stronie narażonej przez ewentualną budowę gazociągu północnego przekazywana jest do zaopiniowania tylko ta część dokumentacji, która odnosi się do oddziaływania transgranicznego na jej obszar.

Dlatego w Polsce, aby zyskać opinie ekspertów, naukowców oraz opinii publicznej, Ministerstwo Środowiska – na podstawie materiałów od inwestora – rozpoczęło publiczne konsultacje polegające m.in. na kontaktach z zainteresowanymi organami oraz sporządzeniu ekspertyz i zasięgnięciu opinii Krajowej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko (KKOOŚ). Działania te gwarantują możliwość wypowiedzenia się wszystkim zainteresowanym oraz zasięgnięcia opinii specjalistów.

Dokumenty od inwestora gazociągu północnego były dotychczas opiniowane przez urzędy centralne, terenowe, organizacje pozarządowe, a także w trakcie roboczych spotkań międzyresortowych. Stanowiska swoje na różnych etapach postępowania mieli możliwość przedstawić do tej pory m.in. reprezentanci: regionalnych organów ochrony środowiska, a także przedstawiciele instytucji naukowych (w tym Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Akademii Marynarki Wojennej, Instytutu Oceanologii PAN, Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni), urzędów morskich, organizacji pozarządowych (m. in. WWF, Greenpeace, LOP), GIOŚ (organ właściwy do spraw Konwencji Helsińskiej), Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Administracji i Spraw Wewnętrznych i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Termin na zebranie opinii, który wynika z krajowych przepisów, wynosi 21 dni – jest on inny, w każdym z krajów, które opiniują dokumentacje gazociągu, tak jak odmienne są regulacje krajowe w tym zakresie.

Wszystkie głosy z Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska zbierane do 27 kwietnia 2009 r., zostaną przekazane do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Po tym terminie możliwe jest prowadzenie dalszych konsultacji, a także wykorzystanie opinii przygotowanych przez Krajową Komisję Ocen Oddziaływania na Środowisko (KKOOŚ), które już na ten temat są gotowe.

W oparciu o tak zebrane opinie, opracowuje się stanowisko strony polskiej dotyczące oczekiwanej zawartości dokumentacji oceny oddziaływania na środowisko.

Dodatkowo, od 26 lutego 2009 r. pracuje zespół ds. polityki bezpieczeństwa energetycznego pod przewodnictwem Premiera Donalda Tuska. W jego skład wchodzą ministrowie gospodarki, finansów, infrastruktury, skarbu państwa, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych i środowiska, sekretarz kolegium ds. służb specjalnych oraz główny doradca PRM ds. bezpieczeństwa energetycznego, koordynujący i wspierający działania rządu w zakresie polityki bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Jedno z marcowych posiedzeń grupy roboczej było w całości poświęcone omówieniu tej sprawy. Na temat ewentualnego oddziaływania gazociągu powstał także raport, który będzie wykorzystany w tworzeniu polskiego stanowiska w sprawie gazociągu.

W opracowaniu finalnego stanowiska wzięte będą także pod uwagę: opinie ekspertów przygotowane dla Krajowej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko oraz wynik konsultacji prowadzonych z państwami pochodzenia (tzn. państwami, na terenie których inwestycja jest realizowana), na podstawie zapisów Konwencji z Espoo (Konwencja z Espoo wymaga, by przed wydaniem decyzji warunkującej podjęcie określonej działalności, mogącej spowodować znaczące szkodliwe oddziaływanie transgraniczne, została zakończona procedura oceny oddziaływania na środowisko, prowadzona z udziałem odpowiednich władz oraz społeczeństwa strony narażonej na takie oddziaływanie).

Wszystkie tzw. „państwa narażone”, czyli takie, których budowa gazociągu północnego dotknęłaby w sposób bezpośredni, mają czas do 8 czerwca, żeby zebrać opinię wszystkich zainteresowanych sprawą podmiotów.

Źródło: mos.gov.pl

4.6/5 - (11 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments