Ranking „Top Green-IT”. Informatyka stawia na ekologię
Rozwój technologii komunikacyjnych pociąga za sobą rosnące zużycie energii. Dlatego wpływ informatyki na środowisko stał się „gorącym tematem” w branży IT, wśród ekologów i polityków. Unia Europejska oraz rządy wielu krajów wprowadzają prawne regulacje dot. projektowania, produkcji, użytkowania i recyclingu produktów informatycznych, zużycia energii, emisji gazów cieplarnianych itp. Która firma najlepiej sobie radzi z ograniczeniem negatywnego oddziaływania na środowisko?
Green IT, czyli „zielona” informatyka – to termin obejmujący ekologiczne rozwiązania IT, które pozwolą ograniczyć zużycie energii, zmniejszą emisję dwutlenku węgla oraz ilość odpadów przez recykling zużytego sprzętu. To także strategie stosowane przez producentów IT w celu zmniejszenia „śladu ekologicznego” – od ograniczenia służbowych podróży, dwustronnego drukowania po zaawansowane rozwiązania technologiczne.
Top Green-IT to zestawienie przygotowane przez magazyn Computerworld mające na celu promować idee proekologicznych rozwiązań w branży IT. Na podstawie danych, zebranych wśród firm, przygotowano ranking 12 wiodących przedsiębiorstw, które w trakcie swojej działalności nie zapominają o środowisku naturalnym. Lista Top Green-IT przygotowywana jest co roku i właśnie została opublikowana po raz trzeci. Zgłosiło się 100 firm. W czołówce znalazły się te, które w kwestii ochrony środowiska osiągnęły najwięcej.
Poniżej prezentujemy ranking najbardziej ekologicznych firm z branży IT:
Top Green-IT: Dostawcy rozwiązań informatycznych
- Fujitsu Ltd.
- Dell Inc
- NetApp Inc
- Verizon Wireless
- Intel Corp
- Hewlett-Packard
- Qualcomm Inc
- Accenture PLC
- Terremark Worldwide Inc
- Microsoft Corp
- Firma Symantec
- Niedrogi dostęp do Internetu Online Inc (AISO)
Top Green-IT: Odbiorcy rozwiązań informatycznych
- PricewaterhouseCoopers
- Citigroup Inc
- State Street Corporation
- Earth Rangers
- Stanie Indiana
- Allstate Insurance Co
- George Washington University
- Pacific Gas & Electric Co
- Union Pacific Railroad Co
- Baker Hughes Inc
- Northrop Grumman Corp
- Marriott International, Inc
Wirtualizacja kluczem do „Zielonego IT”
Czym sobie zasłużyło Fujitsu na zaszczytne pierwsze miejsce? Od 2009 roku firma prowadzi oceny ekologicznej infrastruktury
informatycznej (Green IT Assessment). Pozwala ona osiągnąć większą sprawność energetyczną, niższe koszty oraz automatyzację infrastruktury, dzięki czemu firmy mogą funkcjonować w zgodzie z przepisami prawnymi dotyczącymi ochrony środowiska.
Firma Fujitsu, która jest aktywnie zaangażowana w zielone inicjatywy informatyczne stosuje też popularne techniki wirtualizacji i konsolidacji sprzętu i serwerów. Oznacza to zmniejszenie liczby serwerów co pozwala na zaoszczędzenie energii i umożliwia pełniejsze wykorzystanie możliwości obliczeniowych.
– Konsolidacja przez wirtualizację serwerów daje znaczne korzyści ekologiczne i ekonomiczne oraz poprawia jakość. Dzięki instalacji, która zajmuje zaledwie pięć procent powierzchni, jakiej wymagało poprzednie rozwiązanie, oszczędzamy rocznie 2 miliony kWh energii elektrycznej – wyjaśnia Stefan Schmidt, architekt systemów w firmie HypoVereinsbank.
Technologia wirtualizacji może zmniejszyć emisję związków węgla przez infrastrukturę informatyczną nawet o 27%, co jest równoważne 111 mln ton CO2 rocznie. – czytamy na stronie Fujitsu.
Jak sektor IT zmniejsza negatywny wpływ swoich działań na środowisko? Może m.in. ograniczyć zużycie energii i kontrolować jej pobór, zoptymalizować jej przesył (smart grids –inteligentne sieci przesyłowe i smart metering – inteligentne liczniki), poprawić wydajność logistyczną, ograniczyć niepotrzebny ruch na drogach dzięki technikom komunikacji (tele- i wideokonferencje).