Sukces Programu REKARTON
Program REKARTON został wyróżniony za skuteczne realizowanie celów Dobrowolnego Porozumienia na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności oraz działania wspierające proces samoorganizowania się przedsiębiorstw dla wspólnej pracy w zakresie gospodarki odpadami opakowaniowymi.
Nagroda jest przyznawana przez redakcję magazynu Rynek Spożywczy i portalu internetowego www.portalspozywczy.pl firmom z branży żywnościowej. Celem nagród jest wspieranie pozytywnych zmian zachodzących w polskiej branży spożywczej.
2 lipca 2007 r. przedstawiciele przemysłu spożywczego i dostawcy kartonowego materiału opakowaniowego podpisali pod patronatem Ministra Środowiska Dobrowolne Porozumienie na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności. Do realizacji celów Dobrowolnego Porozumienia powołano Program REKARTON.
Sygnatariusze Porozumienia zobowiązali się do aktywnego promowania Programu REKARTON zarówno wewnątrz swoich organizacji, jak i w otoczeniu biznesowym. Porozumienie w warunkach polskich jest pionierskim rozwiązaniem i może stać się przykładem dla kolejnych podobnych koncepcji, nie tylko w sferze zagospodarowywania odpadów.
SPOSÓB DZIAŁANIA PROGRAMU REKARTON
Schemat działania Programu REKARTON jest bardzo prosty. Program zachęca do zbierania kartonów po mleku i sokach takie instytucje jak: sortownie odpadów komunalnych, firmy zajmujące się zbieraniem i wywozem odpadów oraz powiaty i gminy. Program REKARTON odkupuje i odbiera od firmy sortującej odpady wysortowany materiał, a następnie dostarcza go do firm zajmujących się recyklingiem (głównie do wytwórców papieru). Dostarczony materiał jest źródłem wysokiej jakości celulozy i służy jako surowiec do produkcji m.in. tektury i papierów do pakowania.
KLUCZOWE OSIĄGNIĘCIA LIPIEC 2007 r. – CZERWIEC 2008 r.
– Podpisanie, pod patronatem Ministra Środowiska, Dobrowolnego Porozumienia na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyclingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności – 2 lipca 2007 r.
– Opracowanie programu realizacji ustaleń przyjętych w zapisach Dobrowolnego Porozumienia w ramach Programu REKARTON.
– Opracowanie i wdrożenie systemu tzw. dopłat recyklingowych wnoszonych na specjalne konto przez użytkowników kartonów do płynnej żywnośc.
– Ustanowienie strategicznego partnerstwa z MONDI Świecie S.A. w Świeciu n/Wisłą w zakresie recyklingu odpadów opakowaniowych. Współpraca z recyklerami jest warunkiem skutecznej realizacji Programu REKARTON.
– Budowa ogólnopolskiego systemu zbierania odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności (opracowanie umów z firmami zbierającymi/gminami).
– Opracowanie logo Programu.
– Opracowanie i uruchomienie strony internetowej www.rekarton.pl
– Wydanie materiałów reklamowych Programu REKARTON – ulotki i broszury informujące o warunkach i zasadach współpracy.
– Przygotowanie filmu pokazującego proces przemysłowego recyklingu w MONDI Świecie S.A.
Dotychczasowa realizacja Programu REKARTON przyniosła następujące rezultaty (opakowania poddane recyklingowi w tonach):
2007 r.
kwartał III – prace organizacyjne
kwartał IV – 195,00 ton
2008 r.
kwartał I – 137,10 ton
kwiecień – 53,84 ton
maj – 189,67 ton
czerwiec – 131,94 ton
RAZEM – 707,55 ton
Szybki wzrost masy zbieranych i poddawanych recyklingowi odpadów po kartonach do płynnej żywności daje pewność uzyskania zaplanowanego na ten rok tonażu, tj. około 3 tys. ton masy opakowań wprowadzonych do obrotu.
Program REKARTON jest praktycznym rozwiązaniem służącym realizacji celów Dobrowolnego Porozumienia na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności. Jego zadaniem jest wspieranie działań przyczyniających się do rozwoju tego systemu. Środki na finansowanie Programu REKARTON są pozyskiwane w formie dobrowolnej dopłaty recyklingowej od firm, które wytwarzają produkty pakowane w kartony do płynnej żywności (głównie mleko, soki oraz napoje).
Gratulujemy!