TRZĘSIENIA ZEMI NA ŚWIECIE. Trzęsienie ziemi w Shaanxi
Ekologia.pl Środowisko Ochrona środowiska naturalnego Trzęsienie ziemi w Shaanxi

Trzęsienie ziemi w Shaanxi

Trzęsienie ziemi w 1556 roku w chińskiej prowincji Shaanxi było najbardziej katastrofalnym w skutkach trzęsieniem ziemi, jakie odnotowano w historii.  Miało miejsce rankiem 23 stycznia i było odczuwalne w wielu sąsiadujących prowincjach. Objęło swoim zasięgiem 97 powiatów, dokonując zniszczeń w zasięgu 800 km od epicentrum. W niektórych miejscach w ziemi powstały otwarte szczeliny głębokie na 20 metrów, zaś wstrząsy wtórne dawały o sobie znać jeszcze przez pół roku.

Trzęsienie pochłonęło około 830 tysięcy istnień ludzkich. Większość populacji w tamtym regionie zamieszkiwała domy, wybudowane na zboczach gór lub jaskinie, które zawaliły się od potężnych wstrząsów lub zostały zasypane z powodu osunięcia ziemi.

Współczesne szacunki, oparte na badaniach geologicznych, przypisują trzęsieniu w Shaanxi  magnitudę o wartości 8. Mimo, że świat doświadczył trzęsień o wyższej sile, żywioł z 1556 roku okazał się najbardziej śmiercionośnym trzęsieniem ziemi w dziejach świata oraz trzecim co do liczby ofiar biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje kataklizmów naturalnych.

Deformacje terenu wywołane trzęsieniem ziemi w Shaanxi
4.6/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments