Zabójcze substancje w starym sprzęcie
Ekologia.pl Środowisko Ochrona środowiska naturalnego Zabójcze substancje w starym sprzęcie

Zabójcze substancje w starym sprzęcie

Fot.: sxc.hu
Fot.: sxc.hu

Ekolodzy alarmują, że w Polsce nie ma sposobu na egzekwowanie przestrzegania prawa w zakresie przekazywania zużytego sprzętu elektronicznego do odpowiednich punktów. Teoretycznie za wyrzucenie na śmietnik starego sprzętu grozi kara 500 złotych.  W  praktyce jednak nie istnieje system sprawdzania, co dzieje się ze zużytym sprzętem.

Aby zachęcić do przekazywania elektrośmieci do specjalnych punktów, prezentujemy listę niebezpiecznych pierwiastków i substancji, które znajdują się w zużytym sprzęcie:

freon –  znajduje się w starszych urządzeniach, w nowych modelach jest już zakazany, ponieważ powoduje powiększanie się dziury ozonowej;

brom – jest używany do produkcji podzespołów komputerowych. Powoduje zaburzenia neurologiczne i układu rozrodczego;

kadm  – używany do produkcji baterii. Zaburza metabolizm wapnia, co skutkuje deformacją  szkieletu, ma działanie rakotwórcze, szkodzi układowi rozrodczemu;

PCB – substancja chłodząca. Powoduje zaburzenia pracy wątroby, nerek, opóźnia rozwój noworodków;

ołów – znajduje sie w wielu urządzeniach. Powoduje ołowicę, która prowadzi do zaburzenia wewnętrznych narządów ciała i zaburzeń wzroku;

rtęć – znajduje się w świetlówkach. Może wraz z wodami gruntowymi dostać się do ludzkiego organizmu. Skutkiem tego będą zaburzenia: słuchu, wzroku, mowy, koordynacji ruchowej, a nawet żucia i połykania.

Rodzaje sprzętu elektrycznego i elektronicznego:

1. Wielkogabarytowe urządzenia AGD:

chłodnicze, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, elektryczne kuchenki, piekarniki, elektryczne urządzenia grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne);

2. Małogabarytowe urządzenia AGD:

odkurzacze, maszyny do szycia i maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, urządzenia do pielęgnacji ciała np. suszarki, depilatory, golarki, zegarki, zegary i inne czasomierze, wagi;

3. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny:
komputery, drukarki, laptopy, notepady, kopiarki, kalkulatory, terminale, faksy, telefony, komórki);

4. Sprzęt audiowizualny:

radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery i odtwarzacze video, dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze dźwięku, instrumenty muzyczne;

5. Sprzęt oświetleniowy:

oprawy oświetleniowe do lamp fluorescencyjnych, z wyjątkiem opraw oświetleniowych stosowanych w gospodarstwach domowych; liniowe lampy fluorescencyjne, kompaktowe lampy fluorescencyjne, wysokoprężne lampy wyładowcze, w tym ciśnieniowe lampy sodowe oraz lampy metalohalogenkowe, niskoprężne lampy sodowe, pozostałe urządzenia oświetleniowe służące do celów rozpraszania i kontroli światła.

6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne, z wyjątkiem wielkogabarytowych, stacjonarnych narzędzi przemysłowych:

wiertarki, piły, maszyny do szycia, urządzenia do skręcania, mielenia, piaskowania, przemiału, piłowania, cięcia, nawiercania, robienia otworów, nabijania, składania, gięcia lub podobnych metod przetwarzania drewna, metalu i innych materiałów, narzędzia do nitowania, przybijania lub przyśrubowania lub usuwania nitów, gwoździ, śrub lub podobnych zastosowań, narzędzia do spawania, lutowania lub podobnych zastosowań, urządzenia do rozpylania, rozprowadzania, rozpraszania lub innego typu nanoszenia cieczy lub substancji gazowych innymi metodami, narzędzia do koszenia trawy lub innych prac ogrodniczych.

7. Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy:

kolejki elektryczne lub tory wyścigowe, kieszonkowe konsole do gier video, gry video, komputerowo sterowane urządzenia do uprawiania sportów rowerowych, nurkowania, biegania, wiosłowania, sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi, automaty uruchamiane monetą, banknotem (pieniądzem papierowym), żetonem lub innym podobnym artykułem (ElektroEko nie zajmuje się jednak tą grupą produktów).

8. Przyrządy medyczne, z wyjątkiem wszystkich wszczepianych i skażonych produktów:

sprzęt do radioterapii, sprzęt do badań kardiologicznych, sprzęt do dializoterapii, sprzęt do wentylacji płuc, urządzenia medyczne wykorzystujące technikę nuklearną, sprzęt laboratoryjny do diagnozowania in-vitro, analizatory, zamrażarki laboratoryjne, testy płodności, pozostałe urządzenia do wykrywania, zapobiegania, monitorowania, leczenia, łagodzenia choroby, urazów lub niepełnosprawności.

9. Przyrządy do nadzoru i kontroli:

czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe ważące lub do nastawu używane w gospodarstwie domowym lub jako sprzęt laboratoryjny, pozostałe przyrządy nadzoru i kontroli używane w obiektach i instalacjach przemysłowych.

10. Automaty do wydawania:

automaty do wydawania napojów gorących, automaty do wydawania butelek lub puszek z zimnymi i gorącymi napojami, automaty do wydawania produktów stałych, automaty do wydawania pieniędzy – bankomaty, inne wydające wszelkiego rodzaju produkty.
 
Punkty zbierania elektrośmieci

ekologia.pl
4.6/5 - (5 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments