Amazon zatrudnia 750 tys. robotów. Najnowszy... potrafi czuć! | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Amazon zatrudnia 750 tys. robotów. Najnowszy… potrafi czuć!

Amazon zatrudnia 750 tys. robotów. Najnowszy… potrafi czuć!

Amazon nie zwalnia tempa w rewolucji logistycznej – w jego centrach realizacji zamówień pracuje już ponad 750 tys. robotów, a najnowszy z nich, Vulcan, został wyposażony w technologię imitującą ludzki zmysł dotyku. Jak informuje agencja Newseria, to pierwszy raz, gdy tego typu zaawansowane rozwiązania trafiają na tak szeroką skalę do zastosowań przemysłowych.

Robot Amazona zastępuje człowieka. Ma dotyk i nigdy się nie męczy

Zdjęcie poglądowe, fot. sarawut20003/envato
Spis treści

Dotyk, który czuje więcej

Vulcan, najnowsze dziecko Amazon Robotics, potrafi wyczuwać siłę nacisku i reagować na to, co „dotyka”. Dzięki czterem sensorom rozmieszczonym w manipulatorach robot może precyzyjnie manewrować produktami przechowywanymi w ciasnych pojemnikach – czyli w zadaniu, które do tej pory wymagało ludzkiej zręczności.

– Nasze roboty wykorzystują coś w rodzaju zmysłu dotyku. Dzięki sprzężeniom zwrotnym potrafią ostrożnie przenosić nawet delikatne przedmioty i uczą się na podstawie każdej wykonanej czynności – mówi Nicolas Hudson, kierownik projektu Vulcan, w rozmowie z Newserią.

Robot nie tylko „czuje”, ale też „widzi” – system komputerowego rozpoznawania obrazu umożliwia mu identyfikację konkretnych produktów pośród wielu różnych na taśmie, a uczenie maszynowe pozwala dostosowywać się do nowych wyzwań.

Mniej drabin, więcej ergonomii

Amazon wykorzystuje Vulcana w USA i Niemczech m.in. do składowania zapasów w górnych rzędach kontenerów – na wysokości około 2,5 metra. Dzięki temu pracownicy nie muszą się wspinać po drabinach ani schylać, co poprawia ich bezpieczeństwo i ergonomię pracy.

Technologia pozwala obsłużyć nawet 75 proc. wszystkich produktów magazynowych, czyniąc Vulcana realną alternatywą dla pracy fizycznej w logistyce.

Sztuczna inteligencja pomaga też kurierom

Innym innowacyjnym rozwiązaniem Amazon jest system VAPR, który wspiera kurierów w dostarczaniu paczek. Gdy furgonetka zatrzymuje się pod adresem klienta, VAPR skanuje wnętrze pojazdu i podświetla odpowiednią paczkę na zielono, ułatwiając i przyspieszając jej identyfikację.

– Oszczędzamy nawet 30 minut czasu pracy kierowcy podczas jednej zmiany i redukujemy o 67 proc. jego wysiłek psychiczny i fizyczny – zaznacza Luca Tomaselli, inżynier systemów w Amazon.

System dba przy tym o prywatność klientów, wykorzystując jedynie dane z kodów śledzenia, bez przetwarzania informacji osobowych.

Od VAPR do VASS – inteligentne sortownie

Amazon planuje rozszerzyć technologię VAPR na sortownie przyszłości (VASS). Dzięki rozpoznawaniu obrazu systemy będą w stanie jednocześnie analizować wiele paczek i wskazywać te, które należy wyjąć i posortować, zmniejszając tym samym monotonię i powtarzalność pracy ludzi.

Roboty to nie tylko automatyzacja – to nowe zawody

Co ciekawe, roboty nie eliminują ludzi z rynku pracy – wręcz przeciwnie. Amazon wskazuje, że rozwój robotyki stworzył setki nowych kategorii stanowisk. Pracownicy uczą się obsługiwać, serwisować i programować maszyny takie jak Vulcan, Cardinal (pakujący paczki) czy Proteus (transportujący je w magazynie).
Rynek automatyzacji rośnie w błyskawicznym tempie

Według danych Grand View Research, wartość rynku automatyzacji magazynów osiągnęła w 2023 roku ponad 19 mld dol., a do 2030 roku ma wzrosnąć do 54 mld dol.. Amazon zdaje się nie tylko korzystać z tej tendencji – on ją napędza.

5/5 - (1 vote)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!