Nowy park narodowy dla tygrysa
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Nowy park narodowy dla tygrysa

Nowy park narodowy dla tygrysa

Image
Tygrysy z rosyjskiego Dalekiego Wschodu będą lepiej chronione. Dzięki wysiłkom międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, w kraju Chabarowskim, powstał nowy park narodowy. Schronienie znajdą w nim tygrysy syberyjskie (Panthera tigris altaica) żyjące nad Amurem.

Aniujski Park Narodowy jest jedną z ostoi tygrysa w dalekowschodniej Rosji. Żyje w nim od 5 do 7 osobników tych zwierząt. Park będzie pełnił rolę korytarza ekologicznego, który połączy tygrysy z basenu rzeki Aniuj z innymi tygrysami w tej części Rosji. Powstrzyma też ludzi przed rabunkowym wyrębem lasów.

Rejon Aniujskiego Park Narodowego jest wciąż jednym z najmniej przekształconych fragmentów Rosji. Pierwszym orędownikiem jego utworzenia był znany rosyjski pisarz i podróżnik Władimir Arsienjew, który badał rejon parku w latach 1902-1908. Jednak dopiero dziewięćdziesiąt lat później udało się powrócić do tego pomysłu. Do akcji wkroczył WWF, który przez 17 lat starał się o objęcie ostoi tygrysów nad rzeką Aniuj ochroną.

Aniujski Park Narodowy jest jednym z obszarów chronionych, które mają powstać na całym rosyjskim Dalekim Wschodzie. Wcześniej powstały parki narodowe Udege Legenda i Zov Tigra. Do końca 2010 roku planowane jest utworzenie jeszcze siedemnastu obszarów chronionych.

W latach 40-tych XX wieku tygrys syberyjski był na krawędzi wymarcia. Na wolności żyło wtedy zaledwie 40 osobników tego podgatunku. Tygrysy na rosyjskim Dalekim Wschodzie czekałaby pewna zagłada, gdyby nie interwencja WWF, który zaangażował się w ochronę tych zwierząt. W rezultacie populacja tygrysów liczy dziś prawie 500 osobników.

Jednak nie oznacza to, że tygrysom nic już nie grozi. Nierozwiązany pozostaje poważny problem, jakim jest kłusownictwo. Pomimo zakazu polowań na tygrysy, zwierzęta te wciąż padają ofiarą myśliwych. Decyduje o tym ogromny popyt na wyroby z nich wykonane, szczególnie na tradycyjną medycynę chińską.

Także polscy turyści mogą mieć, podczas swoich zagranicznych podróży, kontakt z produktami tradycyjnej medycyny chińskiej wykonanymi z tygrysa. Powstrzymując się od kupowania tego rodzaju wyrobów, pomagamy ocalić to niezwykle rzadkie zwierzę.

Więcej informacji:

Paweł Średziński
specjalista ds. komunikacji,
WWF Polska
tel.: 0 22 849 84 69
e-mail: psredzinski@wwf.pl
Fot. Bernard Landgraf

4.8/5 - (5 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Niestety komentarzy nie da sie dodoac.

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!