Działaczka klimatyczna chciała zniszczyć obraz Moneta w Paryżu
Ekologia.pl Wiadomości Działaczka klimatyczna chciała zniszczyć obraz Moneta w Paryżu

Działaczka klimatyczna chciała zniszczyć obraz Moneta w Paryżu

Działaczka klimatyczna została aresztowana za naklejenie samoprzylepnego plakatu na obrazie Moneta w Musée d’Orsay w Paryżu. W ten sposób chciała zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia.

ripostealimentaire

Fot. ripostealimentaire

Po spryskaniu drzwi Ministerstwa Rolnictwa w Paryżu pomarańczową farbą w środę 29 maja 2024 r. kolektyw Riposte Alimentaire po raz kolejny trafia na pierwsze strony gazet. Jedna z aktywistek zakleiła obraz Les Coquelicots, podpisany przez Claude’a Moneta, imitacją tego samego obrazu, ale przedstawiającą wizję pola maków z 2100 roku.

„To koszmarny obraz, który nas czeka, jeśli nie zostanie wdrożona żadna alternatywa!” – deklaruje aktywista w koszulce z napisem „+4°C”. Dodała: „Przy czterech stopniach możemy spodziewać się piekła”, odnosząc się do prognoz mówiących, że do 2050 r. temperatura na Ziemi może wzrosnąć o 4 stopnie Celsjusza w porównaniu z poziomem przedindustrialnym.

Obraz Moneta, ukończony w 1873 roku, przedstawia ludzi z parasolkami przechadzających się po kwitnącym polu maków i jest częścią specjalnej wystawy w Musee d’Orsay zatytułowanej „Paryż 1874, wynalezienie impresjonizmu”, na którą składa się 130 dzieł 31 artystów.

Ekspert ds. renowacji zbadał obraz i uznał, że nie uległ on trwałym uszkodzeniom – powiedział AFP Musee d’Orsay, dodając, że dzieło zostało ponownie powieszone na ścianie. „Wystawa jest ponownie w całości dostępna dla publiczności” – powiedział rzecznik. Muzeum złoży skargę karną – dodał rzecznik.

Riposte Alimentaire nazywa siebie „francuskim ruchem obywatelskiego oporu, którego celem jest pobudzenie radykalnych zmian społecznych na rzecz środowiska i społeczeństwa”. „Kochamy sztukę” – stwierdził ruch – „ale przyszli artyści nie będą mieli nic do malowania na płonącej planecie”.

Monet wydaje się być ulubionym celem działaczy klimatycznych także w innych miejscach, gdyż obrazy impresjonisty stały się ofiarami ataków w Poczdamie, Niemczech i Sztokholmie.

 

Ekologia.pl (JSz)

5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments