470 świerków w rezerwatach Puszczy Białowieskiej czeka na decyzje
Wnioski były umotywowane koniecznością zwalczania szkodników w postaci kornika drukarza i przypłaszczka granatka. Podlaski Oddział Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot został przez Konserwatora dopuszczony do postępowań na prawach strony, wnioskując o wydanie odmownych decyzji, niezezwalających na usunięcie drzew. Wywołało to zdecydowaną reakcję Polskiego Towarzystwa Leśnego (PTL), Koła „Puszcza Białowieska”, które wystosowało specjalne stanowisko w tej sprawie. PTL z wielkim niepokojem podszedł do wniosku Pracowni o zaniechanie wycinek w rezerwatach Puszczy Białowieskiej, przestrzegając przed zniszczeniami w przyrodzie, jakie mogą nastąpić w przypadku pozostawienia jej bez ingerencji Lasów Państwowych – zobacz stanowisko
PTL stwierdził, iż: powoływanie się na garstkę uczonych [1] mających rewolucyjne, niemające żadnego uzasadnienia naukowego opinie jest wręcz szokujące. Stanowisko zostało podpisane przez przedstawiciela PTL – Andrzeja Nowaka (inżyniera nadzoru Nadleśnictwa Hajnówka) i wysłane do przysłowiowych „wszystkich świętych”. Dotychczas Wojewódzki Konserwator Przyrody nie podjął decyzji w tej sprawie. Ma to nastąpić po oględzinach na gruncie, które zostały zaplanowane na 2 kwietnia br. z udziałem przedstawicieli Pracowni, Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody i pracowników nadleśnictw.
[1] W przedłożonych wnioskach i uwagach Podlaski Oddział Pracowni powoływał się na zapisy, opinie i prace naukowe: prof. Jerzy M. Gutowskiego, prof. Ludwika Tomiałojcia, prof. Zbigniewa Witkowskiego, dr. Andrzeja Bobca, dr. Karola Zuba, dr. Lecha Krzysztofiaka, mgr. Pawła Pawlaczyka, zalecenia Dyrektora RDLP Białystok, Rozporządzenie Wojewody Podlaskiego ws. uchwalenia planów ochrony rezerwatów, Rekomendację w sprawie cięć sanitarnych, usuwania drzew martwych i zamierających, zwalczania „szkodliwych” owadów i grzybów w ekosystemach leśnych w przyrodniczych obszarach chronionych Państwowej Rady Ochrony Przyrody.