Co warto wiedzieć o biotworzywach?
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Co warto wiedzieć o biotworzywach?

Co warto wiedzieć o biotworzywach?

Fot.: sxc.hu
Fot.: sxc.hu

Często mylone  są dwie cechy biotworzyw, tj. ich zdolność do biodegradacji oraz pochodzenie substancji wykorzystywanych do ich produkcji.

Tworzywa, które ulegają degradacji, mają właściwości pożądane dla pewnych zastosowań, jak np. worki na kompost, czy folia rolnicza.

Biotworzywa to dziś mniej niż 1% całego rynku tworzyw sztucznych, ale przewiduje się znaczny wzrost tego udziału.

Biodegradacja, podobnie jak każda inna forma rozkładu tworzyw sztucznych, nie rozwiązuje problemu śmieci – proces ten może trwać 18 miesięcy lub nawet dłużej, w zależności od warunków kompostowania. Wykorzystanie tworzyw biodegradowalnych należy poddać dokładnej ocenie, aby sprawdzić, czy na przykład nie generują one zanieczyszczeń w cyklu recyklingowym.

Tworzywa sztuczne nie są tak szkodliwe, jak się powszechnie uważa

Tworzywa sztuczne można produkować z dowolnego surowca, zawierającego węgiel i wodór. Obecnie najczęściej do tego celu wykorzystuje się paliwa kopalne, ale już dziś tworzywa sztuczne produkuje się z zasobów odnawialnych, takich jak cukier, czy kukurydza. Do produkcji tworzyw sztucznych wykorzystuje się tylko  4% wydobywanej ropy i gazu. 

Zastosowaniem tworzyw sztucznych, na którym szczególnie skupia się debata o biotworzywach, są torby na zakupy. W debacie publicznej torby foliowe  padły ofiarą nieodpowiedzialnych zachowań związanych z odpadami.

Faktycznie biorąc pod uwagę ich stosowanie w aspekcie ochrony środowiska okazuje się, że mają one więcej zalet niż wad. Z wielu badań cyklu życia wynika, że mocna torba wielokrotnego użytku,  jest najbardziej przyjazna dla środowiska.

ekologia.pl

4.8/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments