Czy Polacy żyją proekologicznie?
Rzecznicy Klimatu, w ramach programu Challenge Europe przeprowadzili badanie, chcąc znaleźć odpowiedź na pytanie: „Czy Polacy postępują w sposób ekologiczny w codziennym życiu?”.
Wyniki:
– co piąty Polak nie sądzi, że postępuje ekologicznie;
– co czwarty segreguje śmieci, ale dla własnej wygody oraz oszczędności czasu, nie jest w stanie zrezygnować z podróży samochodem na rzecz komunikacji publicznej, wykazuje też związek pomiędzy zostawianiem urządzeń w trybie stand-by oraz zużyciem energii;
– co trzeci kupując urządzenia i sprzęt domowy zwraca uwagę na klasę energetyczną produktu.
Z danych tych wynika, iż nie dbamy o nasze otoczenie, jak również nie oszczędzamy energii elektrycznej. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii minimalizowania zużycia wody, tylko co trzeci z nas zakręca wodę w kranie podczas mycia zębów czy zmywania naczyń.
Polacy natomiast w 80% używają żarówek energooszczędnych oraz wyłączają światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa -95 proc.
Ankietę przeprowadzono na grupie 500 osób w wieku od 15-35 lat. Badanie zrealizowano za pośrednictwem wywiadów mailowych w terminie 3-14 listopada 2008 roku.
Polacy są na ogół świadomi, w jaki sposób chronić środowisko, to niewielu jednak stosuje te zasady w codziennym życiu. Wiedzę na ten temat deklaruje 80 proc. ankietowanych, 85 proc z nich uważa, że edukacja ekologiczna jest potrzebna w każdym wieku. Przy czym 84% badanych zauważa, że obecna edukacja ekologiczna nie jest na zadowalającym poziomie. Co szósty badany potwierdził, iż nakłania innych do ekologicznej postawy, przy czym się to udało co czwartemu.