Duże pieniądze dla samorządów
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Duże pieniądze dla samorządów

Duże pieniądze dla samorządów

Duże pieniądze dla samorządów z UE: Rozmowa z dr Ewą Mańkowską, prezesem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Czy Dolny Śląsk ma szanse na nowe eko-dotacje z Unii Europejskiej?

– Potwierdzam. Do Polski w latach 2007-2013 trafi blisko 27,9 mld euro z Programu Infrastruktura i Środowisko. W tej kwocie na proekologiczne inwestycje przeznaczone będzie ok. 5 mld euro. Część z tej sumy trafi również na Dolny Śląsk. O wysokości dotacji w poszczególnych regionach rozstrzygną jednak konkursy.

Od 1 sierpnia można już składać wnioski na konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Środowiska…

– Rzeczywiście. Dolnośląskie samorządy mogą przekazywać do WFOŚiGW projekty o wartości do 25 mln euro na ten ogólnopolski konkurs. Można ubiegać się o środki na budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji oraz inwestycji związanych z przywracaniem terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych. Nabór potrwa do 1 września.

O jakich pieniądzach mówimy w tym rozdaniu?

– Łączna kwota przewidziana na takie zadania to 350 mln euro. W tym 300 mln euro na gospodarkę wodno-ściekową i 50 mln euro na pozostałe działania. W obu przypadkach przewidziano także rezerwę finansową. Wnioski mogą składać gminy      albo spółki, w których samorządy mają 100 proc. udziałów.

Na co mogą liczyć samorządowcy w WFOŚiGW?

– Na wszechstronną pomoc. Fundusz jest jedną z instytucji obsługujących Program Infrastruktura i Środowisko. Będziemy m.in.: przekazywali środki unijne, rozliczali i nadzorowali realizację inwestycji oraz udzielali niskooprocentowanych pożyczek. Te pieniądze są zarówno na opracowanie stosownych dokumentów, jak i na realizację samych projektów. To wsparcie jest bardzo ważne: Unia wypłaca dotacje pod warunkiem wykazania wkładu własnego. A ten zapewniają właśnie pożyczki z WFOŚiGW. Na przygotowanie dokumentacji dla wszystkich dolnośląskich projektów do Programu  Infrastruktura i Środowisko WFOŚiGW we Wrocławiu przeznaczył łącznie 7 mln zł. Na tym jednak nie koniec. Fundusz już od ubiegłego roku organizuje cykl szkoleń dla przyszłych, potencjalnych beneficjentów tego unijnego program.

Jakie najpilniejsze problemy ekologiczne Dolnego Śląska powinny rozwiązać samorządowe wnioski?

– Mamy jeszcze sporo zaległości w ochronie środowiska na europejskim poziomie. Prawdziwym wyzwaniem dla naszych samorządów jest spełnienie norm na ścieki. Do 2015 r. we wszystkich większych ośrodkach musimy pobudować nowoczesne oczyszczalnie. Już za kilka lat możemy zapłacić kary dla Unii Europejskiej, jeżeli nie będziemy mieć kanalizacji. Do 2010 r., zgodnie z zapisami w Traktacie Akcesyjnym z UE, musimy wszędzie zastąpić szamba kanalizacyjnymi rurami. Zaznaczę, że w nadrabianiu zaległości inwestycyjnych sporą rolę odegrał WFOŚiGW we Wrocławiu. Tylko w okresie 1999-2005 dzięki wsparciu z Funduszu na Dolnym Śląsku położono rury kanalizacyjne o długości 1.960,4 km oraz wybudowano 1.093,7 km sieci wodociągowych.

Dlaczego Unia jest taka restrykcyjna pod względem ekologii?

– Europejczycy zrozumieli, że nie mają innego wyjścia jak tylko postawić na ekologię. Po latach zachłystywania się rozwojem „brudnego” przemysłu i przemysłowego, schemizowanego rolnictwa przyszło opamiętanie. Teraz powszechnie obowiązuje zasada „zanieczyszczający płaci”. I my musimy się do tego przyzwyczaić, przecież Polska jest już w UE.

Całe szczęście, że Unia nie tylko wymaga, ale i wspiera finansowo ochronę środowiska.

– To prawda. Przypominam, że kolejne dolnośląskie samorządowe wnioski mają szanse w nowych konkursach do Programu Infrastruktura i Środowisko, które w tym roku będą jeszcze ogłaszane we wrześniu i grudniu. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z naszą instytucją. Znajdą tu fachową poradę.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
4.8/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments