(Eko)doradzą w kwestiach ochrony środowiska
Na świecie rośnie zapotrzebowanie na nowy zawód – ekodoradca. Doradzają firmom jak postępować w kwestiach ekologii. Również w Polsce ekologiczni doradcy zyskują na popularności. Zapotrzebowanie na nich wymuszone jest coraz większą ilością przepisów dotyczących ochrony środowiska, które zmieniają się, czasem nawet kilka razy w roku. Nie bez znaczenia jest też panująca wśród firm moda na ekologiczny wizerunek – czytamy w Przekroju.
Czym zajmują się ekodoradcy?
Ekodoradcy to zazwyczaj inżynierowie środowiska lub prawnicy. Na bieżąco śledzą polskie i unijne wymogi prawne dotyczące ochrony środowiska. Dzięki swojej wiedzy doradzają przedsiębiorstwom, prowadza nadzór środowiskowy, opracowują dokumenty, wnioski o dofinansowania. Zajmują się sprawozdaniami i tworzą programy gospodarki odpadami w firmie. W firmach prowadzących inwestycje ekologiczni doradcy opracowują raporty oddziaływania na środowisko.
Z racji panującej mody na ekologiczny wizerunek, firmy coraz częściej zatrudniają też ekodoradców przy pisaniu wniosków o certyfikaty ekologiczne.
Na świecie najbardziej znanym ekodoradcą jest Donnachadh McCarthy – Irlandczyk, zajmujący się doradzaniem czytelnikom „The Independent” i współtworzy programy ekologiczne BBC. Swój dom przekształcił w „ekodom”, który dzięki wykorzystaniu paneli słonecznych i turbin wiatrowych prawie nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery.