Frost & Sullivan: Rynek utylizacji odpadów niebezpiecznych w Europie rozwija się
W Europie Zachodniej funkcjonuje dobrze rozwinięty rynek usług w zakresie odpadów niebezpiecznych. Wartość tego rynku w 2007 roku została wyceniona na 8,10 mld USD.
„Gospodarka odpadami, w tym w szczególności odpadami niebezpiecznymi, zawsze znajdowała się w centrum zainteresowania państw europejskich” – mówi analityk Frost & Sullivan, Karthikeyan Ravikumar. „Wydaje się, że zmiany w definicji odpadów niebezpiecznych poczynione w Europejskim Katalogu Odpadów są korzystne dla rynku przetwarzania odpadów. W Katalogu znajduje się rozszerzona definicja odpadów niebezpiecznych, która dodała do wykazu takie odpady jak zanieczyszczona gleba. Zwiększyła się dzięki temu podaż surowca na rynku przetwarzania odpadów niebezpiecznych. Wdrożenie dyrektywy dotyczącej składowisk, z czerwca 2002 roku, miało ogromny wpływ na alternatywne metody przetwarzania odpadów. Dyrektywa zmieniła sposób postępowania: odpady, które wcześniej wywożono na składowiska, obecnie poddawane są alternatywnym metodom przetwarzania, takim jak obróbka cieplna, przetwarzanie fizyczne/chemiczne, stabilizacja i recykling. Dzięki dyrektywie wprowadzono alternatywne metody przetwarzania odpadów w sektorze recyklingu.”
Jak wygląda sytuacja w niektórych państwach europejskich? Rynek usług w zakresie gospodarki odpadami niebezpiecznymi to w Niemczech ważny sektor pod względem ekonomicznym. Zatrudnienie znalazło tu ponad 1 mln pracowników, a przychody sektora wyniosły w 2007 roku ponad 2 mld USD. Łączna ilość odpadów niebezpiecznych przetworzonych w Niemczech w 2007 roku to blisko 11 mln ton.
„Dobrze opracowane strategie, system prawny i infrastruktura – wszystko to sprawia, że Niemcy stały się jednym z dominujących uczestników rynku odpadów niebezpiecznych w Europie” – kontynuuje analityk Frost & Sullivan. „W rezultacie dobrze rozwinięta infrastruktura przyczyniła się do tego, że Niemcy stały się głównym kierunkiem wysyłki odpadów niebezpiecznych w Europie. Zwiększona ilość wytwarzanych odpadów, surowe przepisy i nieodpowiednia infrastruktura, w innych krajach Europy, a szczególnie w rozwijających się krajach Europy Wschodniej, to czynniki sprzyjające eksportowi odpadów do Niemiec. Oczekuje się, że trend ten utrzyma się z uwagi na szybki rozwój przemysłu w niektórych państwach Europy Wschodniej. Najwięksi uczestnicy rynku postrzegają te kraje jako rynki, które będą się rozwijać w przyszłości.”
Usługi w zakresie gospodarki odpadami niebezpiecznymi w Wielkiej Brytanii i Irlandii to drugi, największy po Niemczech rynek w Europie, wart w 2007 roku 1,10 mld USD. Wielka Brytania i Irlandia zawsze bazowały na składowiskach jako na bezpiecznej i szeroko dostępnej metodzie utylizacji odpadów. Uległo to radykalnej zmianie wraz z wdrożeniem dyrektywy UE dotyczącej składowisk, która weszła w życie w 2004 roku. Obecnie na porządku dziennym jest odwrót od składowisk w kierunku alternatywnych metod przetwarzania odpadów, takich jak recykling i fizyczne/chemiczne przetwarzanie odpadów niebezpiecznych. Jest to trend powszechnie obserwowany w całej Europie.
Decyzja władz francuskich, dotycząca uznania spalania i odzysku jako metod ostatecznej utylizacji odpadów niebezpiecznych, sprawiła że obróbka cieplna stała się najchętniej stosowaną metodą przetwarzania odpadów we Francji. Francuski rynek usług w zakresie gospodarki odpadami niebezpiecznymi stanowi trzeci pod względem wielkości rynek w Europie – o wartości 909 mln USD w roku 2007. Francja stała się poważnym ośrodkiem przetwarzania i kierunkiem docelowym dla odpadów niebezpiecznych z innych państw europejskich, które nie posiadają wymaganej infrastruktury, szczególnie w zakresie obróbki cieplnej. Mniej rygorystyczne przepisy regulujące import odpadów w połączeniu z dostępną infrastrukturą sprawiły, że Francja stanowi obecnie popularny kierunek wysyłki odpadów niebezpiecznych w celu ich przetworzenia i ostatecznej utylizacji.
Inne ważne rynki usług w zakresie gospodarki odpadami w Europie to Włochy, Hiszpania, państwa Beneluksu, państwa alpejskie i Skandynawia. Należy się spodziewać, że zachodnioeuropejski rynek usług w zakresie gospodarki odpadami niebezpiecznymi, który osiągnął już pewien poziom „dojrzałości” w wielu krajach, przeżywać będzie okres stabilnego wzrostu przez następnych siedem lat.