Mapa gatunków, które ucierpią przez zmiany klimatu
Niedawno dowiedzieliśmy się, że czwarta część wszystkich ssaków żyjących na ziemi jest zagrożona wyginięciem. Na pierwszych stronach gazet pojawiały się dramatyczne informacje o niedźwiedziu polarnym, który cierpi z powodu wzrostu temperatur.
Niedźwiedzie dosłownie tracą grunt pod nogami – pokrywa lodowa znika niemal z dnia na dzień. A co z ptakami i płazami? Jak zmieniający się klimat wpływa na inne zwierzęta? Białe misie to doskonały materiał na poruszający artykuł, ale prawda jest taka, że ocieplenia klimatu oddziałuje też na inne gatunki.
Naukowcy z World Conservation Union (IUCN) opracowali mapę koralowców, płazów i ptaków zagrożonych przez zmiany klimatyczne. Wyniki zasmuciły specjalistów. Spośród 17 000 tys. przebadanych zwierząt, aż 7000 może wyginąć z powodu zmian klimatycznych.
Teraz podstawowym zadaniem jest określenie, które gatunki są zagrożone w największym stopniu i jakie mechanizmy należy uruchomić by je ratować. Uczeni wyodrębnili główne czynniki, które powodują, że zwierzęta są podatne na zmiany klimatyczne.
Są to:
- Ścisłe wymogi środowiskowe: Płazy nie zdołają zaadoptować się do nowych warunków jeśli staw w którym żyją po prostu wyschnie.
- Mała tolerancja na zmiany otoczenia: Niektóre koralowce nie będą w stanie przeżyć w wodzie o zmniejszającym się Ph.
- Zależność od sygnałów wysyłanych przez środowisko: Są miejsca, w których klimat staje się coraz bardziej suchy. Co stanie się z gatunkami, dla których padający deszcz jest jednocześnie ważną informacją, np. o zbliżającej się porze godowej? W ten sposób tryb życia reguluje np. żaba z gatunku Hemisus guttatus.
- Interakcja z innymi gatunkami bądź zależność od nich: Drapieżnik nie może żyć bez ofiary…, a roślinożerca bez pokarmu właściwego dla określonej strefy klimatycznej.
- Niemożność przemieszczania się: Wyobraźmy sobie, że środowisko staje się nieprzyjazne z powodu temperatury. Niektóre gatunki nie będą w stanie migrować wystarczająco szybko, by uciec z zagrożonych terenów. Inne nie będą mogły tego uczynić z powodu nieprzekraczalnych barier. Niewielki ptak z gatunku Eriocnemis nigrivestis żyje na szczytach gór w północno-wschodnim Ekwadorze. Jeśli temperatura się podniesie zwyczajnie nie będzie mógł przenieść się wyżej – w poszukiwaniu chłodniejszej strefy. A wtedy nie będzie miał szans na przetrwanie.
Badania wykazały, że spośród przebadanych gatunków 35 proc. ptaków, 52 proc. płazów i 71 proc. koralowców jest podatnych na zachodzące zmiany klimatyczne. Niektóre z nich wyginą z powodu klimatu.