PE wprowadza kolejny zakaz. Znikną jednorazowe opakowania keczupu, sosów i kosmetyków
Niedługo będziemy musieli pożegnać się z plastikowymi saszetkami cukru w barach oraz torebkami ketchupu i majonezu w fast foodach. Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie przepisów dotyczących opakowań, co oznacza wprowadzenie zakazów do stosowania całej gamy jednorazowych pojemników plastikowych.
Zgodnie z nowymi przepisami do 2029 r. państwa członkowskie muszą zapewnić selektywną zbiórkę co najmniej 90% jednorazowych plastikowych butelek i metalowych pojemników po napojach rocznie. Aby osiągnąć ten cel, wymagane jest utworzenie systemów kaucyjnych. Na przykład butelka piwa lub soku owocowego będzie miała nieco wyższą cenę przy zakupie, ale pieniądze te zostaną zwrócone, jeśli butelka zostanie zwrócona do supermarketu i umieszczona w specjalnych maszynach. Praktyka ta jest już szeroko rozpowszechniona w niektórych krajach, takich jak Belgia i Niemcy.
Parlament wprowadził również zakaz stosowania tak zwanych „wiecznych substancji chemicznych” (perfluorowanych substancji alkilowanych, PFAS) w opakowaniach przeznaczonych do kontaktu z żywnością. PFA są często stosowane w jednorazowych opakowaniach papierowych, aby nadać im właściwości podobne do plastiku, np. zabezpieczenie przed tłuszczem.
Parlamentarzyści zgodzili się także na wyznaczenie konkretnego celu w zakresie opakowań wielokrotnego użytku na napoje alkoholowe i bezalkoholowe do 2030 r. (co najmniej 10%). Państwa członkowskie mogą pod pewnymi warunkami przyznać pięcioletnie odstępstwo od tych wymogów.
Sprzedawcy końcowi napojów i żywności na wynos w branży gastronomicznej będą zobowiązani do zapewnienia konsumentom możliwości przyniesienia własnego pojemnika bez dodatkowych opłat. Ponadto do 2030 r. w ramach działalności na wynos należy oferować 10% produktów w opakowaniach nadających się do ponownego użycia.
Ponadto rządy będą miały obowiązek zachęcać restauracje, stołówki, bary, kawiarnie i dostawców usług gastronomicznych do serwowania wody z kranu, gdy tylko będzie ona dostępna, bezpłatnie lub przy niskim koszcie usługi.
Zgodnie z porozumieniem wszystkie opakowania powinny nadawać się także do recyklingu. Pewne wyjątki dotyczą lekkiego drewna, korka, tekstyliów, gumy, ceramiki, porcelany i wosku. W 2018 r. opakowania wygenerowały w UE obrót w wysokości 355 miliardów euro. Jest to źródło odpadów, które stale rośnie. Całkowita ilość odpadów opakowaniowych wzrosła z 66 mln ton w 2009 r. do 84 mln ton w 2021 r. Każdy Europejczyk wytworzył w 2021 r. 188,7 kilograma odpadów opakowaniowych, a liczba ta ma wzrosnąć do 209 kilogramów do 2030 r..