Plan rozdziału uprawnień do emisji
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Plan rozdziału uprawnień do emisji

Plan rozdziału uprawnień do emisji

Projekt Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do Emisji (KPRU) na lata 2008-2012 w efekcie dokonanej analizy wyników konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych uległ daleko idącym zmianom. Dotyczą one m.in. alokacji uprawnień zarówno na sektory, jak i poszczególne instalacje. Rozporządzenie poddane będzie ponownym konsultacjom.

Zgodnie z ustawą z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji, Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji przygotował projekt Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do Emisji na lata 2008-2012 – informuje na stronie www.mos.gov.pl Minister Środowiska.

W dniu 27 grudnia 2007 r. projekt rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie przyjęcia KPRU został opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska w celu przeprowadzenia konsultacji społecznych. Jednocześnie projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

W ramach konsultacji, w okresie od 11 do 18 stycznia 2008 r., wpłynęło około 200 pism zawierających uwagi zainteresowanych podmiotów.

Po przeanalizowaniu wyników konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych resort środowiska przeprowadził szereg spotkań z przedstawicielami poszczególnych branż, związków zawodowych oraz ekspertami, a także z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Skarbu Państwa, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

W efekcie dokonanej analizy wyników konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia musiał ulec daleko idącym zmianom. Wprowadzone zmiany miały na celu uwzględnienie zgłoszonych w toku konsultacji propozycji i wniosków. W szczególności, w następstwie uzgodnień międzyresortowych, nastąpiły istotne zmiany w alokacji uprawnień zarówno na sektory, jak i poszczególne instalacje. Zakres wprowadzonych do projektu zmian powoduje konieczność poddania go ponownym konsultacjom.

Źródło: mos.gov.pl

4.8/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments