Płatne foliówki za siedem lat. Torby foliowe a obowiązek recyclingu
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Płatne foliówki za siedem lat

Płatne foliówki za siedem lat

Fot.: US GOV
Fot.: US GOV
Za siedem – a nie, jak wcześniej zakładano – za 2 lata, mają być wprowadzone opłaty recyklingowe na popularne sklepowe foliówki – przewiduje projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadach opakowaniowych.

“Wprowadzamy tę opłatę nie po to, aby zniszczyć przemysł wytwarzający tego rodzaju torby, ale po to, aby ograniczyć ich stosowanie do niezbędnego minimum” – podkreśla Paweł Sosnowski z Departamentu Gospodarki Odpadami w resorcie środowiska.

W projekcie ustawy, o którym mowa, zapisano, że maksymalna stawka opłaty recyklingowej za torbę foliową wyniesie od 2015 r. 40 gr za sztukę. “Faktycznie, będzie to stawka o wiele niższa” – zapewnia Paweł Sosnowski. Jej ostateczna wysokość zostanie ustalona w drodze tzw. konsultacji społecznej i będzie wprowadzona osobnym rozporządzeniem do projektowanej ustawy. “Początkowo, chcieliśmy ustanowić sztywną stawkę na poziomie 20 gr za sztukę, ale doszliśmy do wniosku, że będzie lepiej, jeśli to, ile ma kosztować recykling foliówki ustalimy wspólnie z przedstawicielami handlu i producentami” – stwierdził ekspert resortu środowiska. Dodał, że w Irlandii opłaty recyklingowe za foliówki w wysokości ok. 30 centów od sztuki są pobierane od 2002 r. “I rzeczywiście od tego czasu obserwuje się wyraźne ograniczenie w ich używaniu”.

W rozporządzeniu zostaną też określone rodzaje produktów, do pakowania których torby foliowe są zwolnione z obowiązku pobrania opłaty recyklingowej. Chodzi tu o takie produkty, które ze względów higieniczno-sanitarnych, powinny być pakowane w torby foliowe. Opłata recyklingowa ma być wnoszona na odrębny rachunek bankowy urzędu marszałkowskiego. Wpływy z tytułu tej opłaty będą przeznaczane na działania w zakresie selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych i edukację ekologiczna dotyczącą selektywnego zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Znajdujący się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadach opakowaniowych przewiduje również utworzenie rejestru przedsiębiorców, organizacji odzysku, prowadzących recykling i odzysk oraz eksporterów. Ma to być baza danych o wprowadzanych na rynek produktach i gospodarce odpadami. Rejestr będzie prowadził Urząd Marszałkowski, a nadzór będzie sprawował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Minister Środowiska. Wpis do rejestru będzie podlegał opłacie rejestrowej. “Górna stawka opłaty rejestrowej i rocznej wynosi – jak założono w projekcie ustawy – 600 zł, przy czym dla mikroprzedsiębiorców górna stawka opłaty rejestrowej wynosi 300 zł” – poinformował Paweł Sosnowski. Dodał, że – podobnie jak w przypadku opłaty recyklingowej – jest to jedynie poziom, którego nie będzie można przekroczyć. Konkretne, prawdopodobnie dużo niższe stawki, zostaną określone w rozporządzeniu.

Za wprowadzanie do obrotu produktów w opakowaniach bez wpisu do rejestru grozi kara pieniężna w wysokości od 5 do 500 tys. zł.

6 listopada br. w Ministerstwie Środowiska odbyło się seminarium szkoleniowe nt. gospodarki odpadami w Polsce.

ekologia.pl; Agnieszka Kozłowska

4.9/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Wielkie sklepy wprowadzają płatne foliówki. Małe sklepiki też już idą tym tropem. Nie o ekologię, nie o środowisko tu chodzi, lecz o kasę. Zysk jest piękny. 10/40/60gr za torebkę płatne przy kasie. Torebka w rzeczywistości kosztuje 1/10/25 groszy.
Najbardziej denerwujące jest to, że idąc do sklepu nie ma w co zapakować zakupów, trzeba tę torebke kupić. Jesli chcą być tak ekologiczni, niech wprowadzą wypożyczalnie toreb (papierowe tez nie są przyjazne dla środowiska).