Polacy o recyklingu
Ci, którzy zdecydowanie deklarują, że nie sortują ich nigdy, stanowią aż 29% ogółu. Najchętniej regularnie sortują śmieci rolnicy (44%) i przedstawiciele kadry kierowniczej (49%). Najmniej chętnie – gospodynie domowe i niewykwalifikowani robotnicy.
„Wygląda na to, że moda na proekologiczne zachowania nie powoduje przełomu w ludzkich zachowaniach. Jednocześnie większość Polaków słyszało o problemach ze składowaniem śmieci i o recyclingu” – komentuje Iwona Kubicz z On Board PR – „Akcje promujące sortowanie powinny powodować poczucie dyskomfortu wynikającego z różnic między deklarowanymi poglądami, a realnym postępowaniem. Tylko wtedy mogą odnieść sukces”.
„Największy problem z segregowaniem odpadów mamy w dużych miastach. Trudno przesądzić, jaki wpływ na to zjawisko ma świadomość ekologiczna społeczeństwa, a jaki dostępność odpowiednich pojemników, infrastruktury czy uwarunkowania ekonomiczne” – dodaje Tomasz Dziedzic z PBS DGA.
Ministerstwo Środowiska planuje już jesienią dużą kampanię edukacyjną na temat recyklingu. Ale bez współpracy samorządów, które muszą zachęcać mieszkańców do takich działań i zorganizować selektywną zbiórkę odpadów, nawet najlepsze plany nie mają szans powodzenia – mówi Elżbieta Strucka – Rzecznik Prasowy Ministra Środowiska.’