Posłowie pozytywnie o przełomowym planie klimatycznym Komisji
Przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso na specjalnym posiedzeniu Parlamentu w Brukseli w środę, 23 stycznia zaprezentował długo oczekiwane propozycje nowego prawa, które pozwoli lepiej przeciwdziałać zmianom klimatu.
Dzięki nowatorskim rozwiązaniom legislacyjnym, Unia Europejska ma zostać wiodącą gospodarką epoki czystej energii. Cel jest ambitny, do 2020 emisja CO2 w Unii ma spaść o 20%. O tyle samo wzrosnąć mają wydajność energetyczna i wykorzystanie energii odnawialnej.
Plany Komisji Europejskiej niosą kompletną rewolucję w dziedzinie walki z globalnym ociepleniem we wszystkich 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej. Najważniejsze propozycje obejmują:
System Handlu Emisjami (ETS) weźmie pod uwagę inne gazy cieplarniane, obecnie dotyczy wyłącznie dwutlenku węgla. Obowiązek uczestnictwa w systemie obejmie wszystkich głównych trucicieli, łącznie z liniami lotniczymi. Kwoty emisyjne znajdą się w obrocie handlowym, a ich dopuszczalny bilans będzie co roku redukowany. Kwoty emisyjne będą naliczane na poziomie europejskim, dotychczas każdy kraj dysponował własnym limitem.
Energia odnawialna stanowi obecnie około 8,5% całkowitej konsumpcji w UE. Założenia komisji będą wymagały ponad dwukrotnego zwiększenia udziału czystej energii w ogólnym zużyciu. W 2020 roku ma ona pokrywać piątą część zapotrzebowania Unii Europejskiej.
Biopaliwa mają do 2020 roku zaspokajać 10 procent potrzeb sektora transportowego.
Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla pozwala na redukcję efektu cieplarnianego. Mamy już technologię, jednak wciąż jest bardzo kosztowna. Komisja chce stworzyć ramy prawne dla budowy tego typu instalacji oraz zagwarantować im wsparcie finansowe.
Wśród posłów powszechna aprobata dla kolosalnego przedsięwzięcia Komisji łączyła się z realistyczną oceną trudności, jakie mogą stanąć na drodze do realizacji projektu.
W ubiegłym roku, gdy w Parlamencie powołano tymczasową komisję do spraw zmian klimatycznych, jej przewodniczący, niemiecki chadek Karl-Heinz Florenz ocenił, iż zaprezentowany w środę pakiet legislacyjny komisji jest spójny oraz “bierze pod uwagę sytuację firm europejskich działających na rynku światowym”.
Czysta energia stworzy nowe miejsca pracy.
“Nikt nie obiecywał, że przeciwstawienie się wyzwaniom, jakie niesie globalne ocieplenie będzie łatwą sprawą. Musimy potraktować nowe przepisy jako szansę. Gospodarka niskoemisyjna będzie promować rozwój technologiczny, pobudzi inwestycje i stworzy nowe miejsca pracy”, mówił brytyjski liberał Chris Davies.
W Niemczech, w sektorze energii odnawialnej pracuje już 250 tysięcy osób. W Hiszpanii w samym sektorze elektrowni wiatrowych zatrudnionych jest sześćdziesiąt tysięcy pracowników. Duńska posłanka z grupy Socjalistów, Britta Thomsen jest autorką ubiegłorocznego sprawozdania na temat energii odnawialnej. Zdaniem deputowanej, doświadczenia z Danii i innych krajów wskazują, iż większe wykorzystanie energii odnawialnej prowadzi do wzrostu zatrudnienia. Thomson z zadowoleniem przyjęła propozycję komisji, podkreślając, iż jej założenia są uczciwe zarówno dla bogatszych, jak i biedniejszych państw UE.
Na dobroczynny wpływ wykorzystania czystej energii na zatrudnienie wskazywała również fińska posłanka Satu Hassi z grupy Zielonych, wiceprzewodnicząca parlamentarnej Komisji Środowiska. Posłanka porównała to zjawisko z boomem telekomunikacyjnym, jaki nastąpił w ubiegłej dekadzie. Deputowanej nie podoba się jednak, iż Unia Europejska w toku negocjacji międzynarodowych na konferencji na Bali zrezygnowała z ambitnych planów trzydziestoprocentowej redukcji emisji CO2.
www.europarl.europa.eu






