Prezydent Poznania razem z Greenpeace przeciw zmianom klimatu
‘Organizacja tak ważnej konferencji to dla nas wielki zaszczyt, a zarazem wyzwanie. Chcemy, żeby zapamiętano Poznań jako miasto przyjazne klimatowi. Mamy pomysł, żeby policzyć ile energii zużyje organizacja konferencji i poszukać sposobu rekompensaty emisji gazów cieplarnianych, np. przez inwestycje w energię odnawialną. Ruszamy też z projektem Klimat i Środowisko, dzięki któremu Poznaniacy będą mogli dowiedzieć się czym są zmiany klimatu i jak można im przeciwdziałać’ – powiedział Grobelny.
‘Inicjatywa prezydenta Poznania to znakomity pomysł – cieszymy się, że chce być odpowiedzialnym gospodarzem konferencji. Tego samego oczekujemy po rządzie. Obecnie Polska jest znana ze swojego uzależnienia od węgla, a nasze emisje gazów cieplarnianych rosną. To się musi zmienić! Oczekujemy, że rząd zacznie realizować politykę klimatyczną, do której Polska się zobowiązała (redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2020 roku w stosunku do roku 1988), a także postawi na odnawialne źródła i oszczędność energii. Tylko w ten sposób może dołączyć do liderów, przeciwdziałającym zmianom klimatu.’ powiedziała Zowsik.
Trwająca na Bali w dniach 3-15 grudnia konferencja klimatyczna ma na celu ustalenie jakie kroki podejmie świat, by powstrzymać narastające zmiany klimatu. W 2012 roku upływa pierwszy okres zobowiązań Protokołu z Kioto, który reguluje zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych. Do 2009 roku społeczność międzynarodowa musi przyjąć kolejne porozumienie w tej sprawie. Obrady na Bali powinny doprowadzić do wstępnych ustaleń, które będą szerzej omawiane podczas przyszłorocznej konferencji w Poznaniu.
www.greenpeace.pl