Relacja z IV spotkania Ministrów w ramach Dialogu Gleneagles
Ekologia.pl Wiadomości Świat Relacja z IV spotkania Ministrów w ramach Dialogu Gleneagles

Relacja z IV spotkania Ministrów w ramach Dialogu Gleneagles

W dniach 13-16 marca br., prof. Maciej Nowicki wziął udział w IV spotkaniu ministerialnym “Gleneagles Dialogue” (tzw. Konferencja “Gleneagles Dialogue 2008”) w sprawie zmian klimatu, czystej energii i zrównoważonego rozwoju, które odbyło się w japońskim mieście Chiba.

Jego uczestnikami byli przedstawiciele 20 krajów (G8 oraz przedstawiciele krajów – największych emitentów gazów cieplarnianych), a także UNFCCC, organizacji pozarządowych, Banku Światowego i inni. Celem dwudniowego spotkania było m.in. przedyskutowanie działań, które mogłyby być zawarte w porozumieniu post-Kioto (po 2012 r.).

“Działania na rzecz ochrony klimatu należy podjąć już teraz, trzeba wykonać globalną rewolucję w sposobie myślenia i w działaniach na rzecz ochrony środowiska, aby zahamować proces zmian klimatycznych” – mówił, otwierając konferencję, Tony Blair, były premier Wielkiej Brytanii, członek grupy międzynarodowych ekspertów do spraw zmian klimatu. Dodał on również, że niewybaczalnym brakiem odpowiedzialności jest dalsze przymykanie oczu na te zmiany.

Delegacja polska uczestniczyła w sesjach plenarnych oraz dyskusjach, poświęconych nowoczesnym, innowacyjnym technologiom (wykorzystanie OZE, CCS – Carbon Capture and Storage), efektywności energetycznej, finansowaniu inwestycji oraz międzynarodowym ramom działania po 2012 roku, w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W czasie sesji dotyczącej finansowania, prof. Maciej Nowicki wygłosił przemówienie na temat celów i działań, jakie podejmuje Polska w zakresie ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju.

W swoim wystąpieniu minister Nowicki zwrócił szczególną uwagę na konieczność wszechstronnego wsparcia przez państwa bogate krajów uboższych, w ich dążeniach do zahamowania zmian klimatu. Potrzebna jest przy tym nie tylko pomoc finansowa, lecz także technologiczna. Zaproponował m.in. skorzystanie z dobrych doświadczeń fundacji Ekofundusz, którą kierował przez 15 lat. Dzięki zamianie polskiego zadłużenia na inwestycje proekologiczne (na co zgodziło się kilka państw-wierzycieli), do Polski trafiło wiele najnowocześniejszych rozwiązań i zrealizowano szereg ważnych przedsięwzięć, służących ochronie środowiska, w tym – zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych.

Profesor Maciej Nowicki, mówiąc o XIV Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (COP14), która odbędzie się w grudniu w Poznaniu podkreślił, że zostaną tam zaprezentowane na specjalnej wystawie najlepsze wzorce, służące ochronie klimatu.

Ponadto, prof. Nowicki spotkał się z Ministrem Środowiska Japonii p. Ichiro Kamoshita, z którym rozmawiał m.in. o nawiązaniu współpracy z Japonią oraz na temat organizacji Konferencji Klimatycznej w Poznaniu. Minister Nowicki wyraził przekonanie, że współpraca polsko-japońska zacieśni się, a służyć temu będzie podpisanie między naszymi krajami Memorandum of Understanding na projekty Green Investment Scheme (GIS). *

Minister Środowiska RP udzielił także wywiadu “Yomiuri Shimbun” – największej japońskiej gazecie – którą interesowały kwestie dotyczące m.in. organizacji COP 14 w Polsce i celów strategicznych związanych z Konferencją.

* Green Investment Scheme – mechanizm pozwalający na przeznaczenie środków finansowych pochodzących ze sprzedaży i transferu jednostek przyznanej emisji (AAUs) na cele i projekty z zakresu ograniczania zmian klimatycznych.

mos.gov.pl
4.6/5 - (14 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!