Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się zbadania wpływu kolei linowej na Kasprowy na przyrodę
Na początku września br. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i 9 organizacji ekologicznych wystąpiło do RPO z wnioskiem, że w związku z rozbudową kolei linowej na Kasprowy Wierch organy administracji państwowej łamią konstytucyjne zasady zrównoważonego rozwoju.
Opinia RPO potwierdza stanowisko organizacji pozarządowych, naukowców i przyrodników, w tym Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Komitetu Ochrony Przyrody PAN, że rozbudowa kolei powinna się odbyć z poszanowaniem prawa obywateli i przyrody – powinny zostać zbadane skutki zwiększenia przewozowości kolei linowej na przyrodę parku narodowego, poprzez wykonanie prawem nakazanej oceny oddziaływania tej inwestycji na środowisko.
Rzecznik przypomina, że inwestycja znajduje się na obszarze ochrony Europejskiej Sieci Natura 2000 – Tatry. Przedsięwzięcia, które mogą znacząco oddziaływać na te obszary, wymagają oceny oddziaływania na środowisko.
– "Cieszymy się, że Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą Kasprowego i ma takie samo zdanie jak naukowcy i ekolodzy, że rozbudowa kolei linowej została wykonana z naruszeniem prawa. Konieczne jest wykonanie Raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, ponadto domagamy się bezwzględnego utrzymania przewozowości na poziomie 180 osób na godzinę już w tym sezonie" – mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że w wyniku postanowienia o braku obowiązku sporządzenia raportu o ocenie oddziaływania modernizacji kolejki na obszar Natura 2000, doszło do naruszenia przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska. Taki wymóg nakładają również wymogi dyrektyw siedliskowych. Co istotne nie można wykluczyć pogorszenia stanu środowiska. Rzecznik podkreśla, że nie można zaakceptować naruszenia prawa. Zakres tego oddziaływania, a tym samym kwestia udzielenia zgody na przebudowę kolejki, powinno się bowiem ustalić w raporcie o oddziaływaniu na środowisko. Takiego raportu jednak nie wykonano.
Warto przypomnieć, że Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego uznała wystosowaną skargę jedenastu organizacji ekologicznych za zasadną i nakazała Komisji Europejskiej wszczęcie śledztwa w tej sprawie. Obecnie śledztwo jest w toku.
Tatry stanowią niecałe 0,07 promila powierzchni Polski, co odpowiada obszarowi Krakowa. To jedyne góry o charakterze alpejskim w Europie Środkowo-Wschodniej między Kaukazem a Alpami – są 1000 razy mniejsze od Alp. Odznaczają się przy tym niespotykaną bioróżnorodnością – w ich niewielkim masywie występuje ponad 10 tys. gatunków roślin i zwierząt. Dla ok. 1000 gatunków jest to jedyne miejsce występowania w Polsce (np. sosna limba), wiele z nich to endemity i relikty (np. kozica i świstak). W Tatrach żyją również duże drapieżniki: niedźwiedź, wilk i ryś, wytępione w Alpach już przed stu laty. Tatry, na równi z Puszczą Białowieską, należą do najcenniejszych dóbr polskiego i europejskiego dziedzictwa przyrodniczego. Nadano im najwyższy status ochronny: parku narodowego, Rezerwatu Biosfery UNESCO i obiektu europejskiej sieci obszarów chronionych NATURA 2000. Sercem Tatrzańskiego Parku Narodowego jest rejon Kasprowego Wierchu (1987 m).
www.pracownia.org.pl