Supertechnologia usuwania PCB
Naukowcy pracują nad oczyszczeniem środowiska z silnie toksycznych związków chemicznych PCBs (Polichorowane bifenyle). Być może już niedługo pojawi się technologia, która umożliwi usuniecie skażeń. Na razie jedyny sposób to mechaniczne oczyszczanie wcześniej usuniętego gruntu…
Nadzieję przywracają naukowcy z National Risk Management Research Laboratory (USA). Na bazie aktywnego węgla, który w swojej strukturze zawiera nanocząstki żelaza oraz palladu opracowali oni materiał pozwalający usunąć PCBs bez kłopotliwego transportowania ziemi.
Technologia pozwala chronić lokalne ekosystemy; zanieczyszczona gleba pozostaje na miejscu. Rośliny i zwierzęta są zatem bezpieczne. Teraz trzeba przeprowadzić serię testów, które ostatecznie przesądzą o przydatności nowej metody absorpcji zanieczyszczeń.
Naukowcy muszą jeszcze wykluczyć negatywny wpływ na środowisko nanocząstek zawartych w aktywnym węglu i sprawdzić, które substancje można nową metodą usuwać ze środowiska (na pewno można pozbyć się dichlorobifenylu).