Unijne propozycje to minimum, które Polska powinna zrealizować
Komisja Europejska opublikowała dziś propozycje dla poszczególnych krajów Unii, ile powinny produkować energii ze źródeł odnawialnych i o ile obniżyć swoje emisje gazów cieplarnianych do 2020 roku. Polski rząd, podobnie jak kilka innych, chce wynegocjować zmniejszenie części tych zobowiązań.
Greenpeace uważa tymczasem, że propozycja Komisji to minimum, które Polska powinna zrealizować.
Greenpeace domaga się, by rząd przyjął bez protestów zaproponowane Polsce przez Komisję Europejską cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych i produkcji energii z odnawialnych źródeł. Oba te cele są realistyczne i nie przekraczają możliwości Polski. Co więcej, oba są nawet mniej wymagające dla naszego kraju niż zobowiązania już przyjęte przez polskie rządy we wcześniejszych dokumentach (“Strategia rozwoju energetyki odnawialnej” i “Polityka klimatyczna do roku 2020”). W przypadku celu klimatycznego Polska może i powinna zrobić nawet więcej niż wymaga od niej Komisja. Obniżanie emisji CO2 teraz i inwestycje w odnawialne źródła będą kosztować kilkakrotnie mniej niż zwalczanie skutków zmian klimatu, jeśli emisje nie zostaną ograniczone.
Energia odnawialna
Greenpeace przyjmuje z zadowoleniem propozycję Komisji Europejskiej zwiększenia zużycia energii odnawialnej do 15% do 2020 r. w Polsce.
To rozsądna propozycja, choć Polska mogłaby uzyskać jeszcze więcej energii z odnawialnych źródeł. Rząd nie ma podstaw, by sprzeciwiać się przyjęciu tego celu, ponieważ jest on nawet mniej ambitny niż obowiązująca w Polsce “Strategia rozwoju energii odnawialnej”. Zobowiązuje nas ona do osiągnięcia wyższego udziału odnawialnych źródeł do 2020 r.(1). Ten cel jest nadal aktualny, co więcej Platforma Obywatelska obiecała przed wyborami jego realizację.
Emisje gazów cieplarnianych
Również w przypadku decyzji o dopuszczalnych limitach emisji dwutlenku węgla (dla sektorów nieobjętych systemem handlu emisjami) propozycja Komisji jest mniej ambitna, niż zakłada to rządowa “Polityka klimatyczna”(2). Greenpeace domaga się, by polski rząd zmniejszał emisje zgodnie z celem przyjętym w “Polityce klimatycznej” (niezależnie od celu unijnego). Szczególnie, że Polska organizuje konferencję klimatyczną ONZ w tym roku, więc jeśli chce być odpowiedzialnym gospodarzem, nie może lekceważyć własnych strategii”.
Przypisy:
(1) “Strategia rozwoju energetyki odnawialnej” przyjęta przez rząd w 2000 roku zobowiązuje Polskę do osiągnięcia 14% udziału odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii pierwotnej do 2020 roku. W przeliczeniu na energię finalną oznacza to 17% udziału odnawialnych źródeł energii. Propozycja Komisji Europejskiej mówi o 15% udziale odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii finalnej, jest więc mniej ambitna od celu przyjętego w polskiej Strategii.
(2) “Polityka klimatyczna do roku 2020” przyjęta przez rząd w 2003 r. zobowiązuje do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40% do roku 2020 (w stosunku do roku 1988). Propozycja Komisji Europejskiej zakłada zwiększenie emisji gazów cieplarnianych o 14% z branż nieobjętych systemem handlu emisjami do roku 2020, w stosunku do roku 2005. Po przeliczeniu tego celu na emisje ze wszystkich sektorów do roku 2020 oznacza to cel około -34% (minus 34%) zamiast -40% (minus 40%), do czego nas zobowiązuje rządowa Polityka klimatyczna.
www.greenpeace.org