Wyniki konferencji na temat zmian klimatycznych na Bali
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Wyniki konferencji na temat zmian klimatycznych na Bali

Wyniki konferencji na temat zmian klimatycznych na Bali

W środę odbędzie się debata na temat wyników konferencji klimatycznej, która odbyła się w grudniu ubiegłego roku na Bali. We wstępnych komentarzach można było dostrzec rozczarowanie z powodu niewypracowania porozumienia w sprawie konkretnych kwot redukcji emisji w krajach uprzemysłowionych, z zadowoleniem jednak przyjęto opracowanie "mapy drogowej" na przyszłość.

Przed konferencją na Bali, 15 listopada 2007 roku, Parlament Europejski wydał rezolucję wzywającą wszystkie kraje uprzemysłowione do przyjęcia wiążących ograniczeń emisji. Za sukces konferencji należy uznać przyjęcie "Mapy drogowej", która wprowadza szereg rozwiązań technologicznych, finansowych i politycznych, które umożliwią transformację obecnego systemu. Otwiera ona drogę do globalnego porozumienia, które ma być wynegocjowane w 2009 roku.
 
W dyskusji, która odbyła się po konferencji na forum Tymczasowej Komisji ds. Zmian Klimatycznych Parlamentu Europejskiego posłowie zgodnie uznali, że konferencja stanowi sukces Unii Europejskiej, pokazuje bowiem, iż UE na scenie międzynarodowej potrafi działać jednomyślnie i zdecydowanie.
 
Następna konferencja w sprawie zmian klimatycznych odbędzie się w 2008 roku w Poznaniu.
 
W środę, 23 stycznia, Komisja Europejska zaprezentowała w Parlamencie Europejskim pakiet legislacyjny przewidujący szereg działań w obszarze energii i zmian klimatu na rzecz redukcji poziomu emisji gazów cieplarnianych, który został przez posłów przyjęty z dużym zadowoleniem. Ich zastrzeżenia i obawy budziły jednak kwestie dotyczące promowania wykorzystania biopaliw, znaczenia energii jądrowej oraz wpływu proponowanych rozwiązań na konkurencyjność niektórych sektorów gospodarki i miejsca pracy.
 
Pakiet reform obejmuje propozycje dotyczące m.in. usprawnienia systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla i ustalenia limitów emisji dla sektorów nie objętych tych systemem, ustalenia minimalnych poziomów wykorzystania energii odnawialnej przez państwa członkowskie UE oraz wykorzystania nowoczesnych technologii przechwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Debata: 30.01.2008

Źródło: www.europarl.europa.eu

4.7/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments